Ładowność bębna, klasa energetyczna, pobór wody… Jak wybrać odpowiednią pralko-suszarkę?

pralko-suszarka-jak wybrać

Wiele z nas nie wyobraża sobie już życia bez urządzeń, które znacznie ułatwiają codzienną rzeczywistość. Jednym z takich sprzętów jest pralko-suszarka, dzięki której możemy zapomnieć o mokrym praniu i zapachu wilgoci w całym mieszkaniu. Na co zwrócić uwagę kupując pralko-suszarkę, czy warto inwestować w jej dodatkowe funkcje i wyposażenie?

Czy warto kupować pralko-suszarkę?

Pralko-suszarka to urządzenie typu „dwa w jednym”, wyglądem przypomina tradycyjną pralkę, jednak umożliwia zarówno pranie jak i suszenie mokrej odzieży. Idealnie sprawdza się w przypadku dużych rodzin, w których kosz na pranie zapełnia się w ekspresowym tempie. To również doskonałe rozwiązanie dla mieszkańców bloków, gdzie brak wolnej przestrzeni rzadko kiedy pozwala na swobodne suszenie wypranych ubrań.

Pralko-suszarka to rozsądny zakup dla tych, którzy stale borykają się ze stertami prania. Jeżeli pierzemy często, w dużych ilościach i chcemy suszyć pranie mechanicznie to opłacalna koncepcja, ponieważ wiąże się zakupem jednego urządzenia zamiast dwóch. Decydując się na pralko-suszarkę oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale również przestrzeń w naszym mieszkaniu, co sprawdza się rewelacyjnie w przypadku mieszkań niewielkich rozmiarów.

Na co zwrócić uwagę kupując pralko-suszarkę?

Decydując się na zakup tego wielofunkcyjnego urządzenia mamy do wyboru pralko-suszarki wolnostojące i pralko-suszarki do zabudowy. Urządzenia możemy swobodnie dopasowywać do naszych potrzeb i dostępnej przestrzeni, ponieważ modele dostępne są w różnych wymiarach. Te pierwszego typu różnią się głębokością, która wynosi zazwyczaj od 40 cm do 65 cm. Pralko-suszarki w drugim wariancie są mniejsze, ich głębokość mieści się w przedziale od 53,7 cm do 58,4 cm.

Na jakość pralko-suszarki wpływają jej parametry, niezwykle ważną rolę odgrywa klasa efektywności energetycznej. Najlepszym wyborem są urządzenia w klasie energetycznej A+, gdzie zużycie energii plasuje się na poziomie około 0,90kWh.

Istotne jest również zużycie wody, pralko suszarki wykorzystują ją zarówno w procesie prania jak i suszenia, tzw. suszenie kondensacyjne polega na zbieraniu pary wodnej z prania do specjalnego pojemnika. Najlepszym rozwiązaniem są pralko-suszarki z funkcją automatycznego doboru wody proporcjonalnie do załadunku bębna, zużycie wody na jeden cykl prania i suszenia to około 120 litrów.

Pralko-suszarka – jak wybrać?

Wybierając pralko suszarkę koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ładowność bębna prania i ładowność bębna suszenia. Jeżeli zamierzamy skorzystać z funkcji prania i suszenia jednocześnie musimy zwrócić uwagę na mniejsze obciążenie urządzenia, ponieważ ładowność bębna suszenia jest często połowę mniejsza niż ładowność bębna prania.

Ważna jest też klasa efektywności prania i wirowania, które świadczą o tym jak czysta jest odzież po jednym cyklu prania i o możliwości dostosowania wirowania do rodzaju ubrań.

Dobrze też pamiętać o dodatkowych funkcjach pralko-suszarki jak funkcja opóźnionego startu, programy suszenia, kontrola ilości piany czy automatyka wagowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *