Gdzie szukać pracy? 6 praktycznych podpowiedzi

Dziewczyna szukająca pracy

Poszukiwania pierwszej lub kolejnej pracy nigdy nie są łatwe. Zazwyczaj wymagają poświęcenia czasu, aby odpowiednio do tego procesu się przygotować. Niezbędne jest bowiem napisanie CV, a często też listu motywacyjnego. Dopiero wtedy można aplikować na wybrane stanowiska. Jak i gdzie szukać pracy?

Korzystaj z wyszukiwarek ofert pracy

Internet jest w obecnych czasach niezbędny do szukania pracy. Mnóstwo jest stron internetowych, na których firmy umieszczają ogłoszenia o pracę. Liderem jest pracuj.pl, gdzie oferty posegregowane są według konkretnych branż. Podobnie wygląda wyszukiwarka ogłoszeń praca.pl oraz jobs.pl. Niektórzy korzystają jeszcze z infopraca.pl. Poza samymi anonsami takie serwisy mają jeszcze bogatą bazę poradników odnośnie poszukiwania pracy, rozmów kwalifikacyjnych, zarobków itp.

Przeglądaj ogólne serwisy z ogłoszeniami

Ogłoszenia o pracę dostępne są nie tylko na wyżej wymienionych stronach. Warto korzystać jeszcze z serwisów z ogłoszeniami, gdzie jest również kategoria Praca. Umieszczanie tam ofert jest zazwyczaj tańsze niż na stronach typu pracuj.pl, wielu pracodawców wybiera więc olx.pl czy gumtree.pl.

Załóż konto na biznesowym serwisie społecznościowym

Warto być obecnym w biznesowych serwisach społecznościowych, ponieważ za ich pośrednictwem nawiązać można wiele wartościowych kontaktów. Nie brakuje na nich również ogłoszeń o pracę. Na takich stronach często da się zauważyć „łowców” talentów z HR-ów, którzy werbują osoby do pracy na stanowisko, które odpowiada ich wymaganiom. Takie serwisy to oczywiście LinkedIn i Goldenline.

Szukaj pracy w social mediach

W social mediach, mowa tu głównie o Facebooku, również można znaleźć pracę. W serwisie jest wiele grup tematycznych związanych z określoną branżą. Wśród zamieszczanych tam postów są oczywiście ogłoszenia o pracę, na które można aplikować. Warto też obserwować profile firm, które nas interesują, jeśli będą prowadzić rekrutację, na pewno wspomną o tym w mediach społecznościowych.

Wybieraj się na targi pracy

Targi pracy również są pomocne w znalezieniu odpowiedniej oferty. Są one organizowane w ramach konkretnej branży, wystawiają się na nich określone firmy, które poszukują pracowników. Na takich targach można więc poznać bliżej przedsiębiorstwo, dopytać o szczegóły pracy, obowiązki, wymagania, ale i profity, jakie wiążą się z określonym stanowiskiem.

Zgłaszaj się do konkretnych firm

Nawet jeśli firmy, w których chcemy aplikować, nie prowadzą aktualnie rekrutacji, nic nie stoi na przeszkodzie, by wysłać tam CV lub zanieść je osobiście. Niektórzy mogą docenić zaangażowanie i chęć pracy w konkretnej firmie. Zdarza się też, że jeśli faktycznie profil kandydata odpowiada jakiejś firmie, to przechowuje go w bazie i jeśli znów przeprowadzana będzie rekrutacja, rekruter odezwie się do takiej osoby i zaprosi ją na rozmowę kwalifikacyjną. Takie działanie osobistego przekazywania CV sprawdza się w niektórych branżach, np. w mediach, gdzie najczęściej nie ma potrzeby przeprowadzania rekrutacji, bo więcej jest chętnych, niż wolnych stanowisk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *