Jak działają pompy ciepła, ile kosztuje pompa ciepła?

sterowanie ciepłem w domu tabletem

W trosce o środowisko naturalne chcemy stawiać na ekologiczne rozwiązania. Jednym z nich jest pompa ciepła. Pozwala ogrzewać dom, wykorzystując naturalne źródła energii. Jak działa to urządzenie? Ile kosztuje?

Pompa ciepła – cena

Każdy z nas, myśląc o w nowoczesnych technologiach, zastanawia się, ile to kosztuje i kiedy inwestycja się zwróci. W przypadku pomp ciepła trudno podać jedną obowiązującą kwotę, ponieważ na koszt wpływa wiele czynników. Warto porozmawiać z ekspertami, którzy zajmują się ich sprzedażą i montażem, by zdobyć szczegółowe informacje. Na pytanie o to, ile kosztuje pompa ciepła, odpowiadają specjaliści (np. ECO Team), przedstawiając koszty, jakie ponieśli nabywcy ich realizacji. Dzięki temu łatwiej odnieść inwestycję do własnego przykładu i oszacować, z jakim wydatkiem trzeba się liczyć. Cena pompy ciepła to nie tylko kwota, jaka należy zapłacić za samo urządzenie, ale ogromny wpływ ma również dopasowanie urządzenia i jego mocy do potrzeb domowników, klasy energetycznej budynku, a nawet lokalizacji. Zakłada się, że w przypadku domu o powierzchni 100 m kw trzeba być gotowym na wydatek rzędu 35 tys. zł.

Zwrot inwestycji w pompę ciepła

Ceny paliw wciąż rosną, więc wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w pompę ciepła ma sens również z punktu widzenia zwrotu z inwestycji. Zwłaszcza że jak widać, nie są to małe kwoty i znacznie przerastają zakup i montaż innych, tradycyjnych źródeł ciepła. Specjaliści szacują, że w zależności od wielkości i awaryjności pompy ciepła, koszt inwestycji może się zwrócić po 5-15 latach. Czy to długi czas? Na pewno znacznie krótszy niż w przypadku pieca na gaz czy zasilanego prądem. Jeśli dom będzie odpowiednio ocieplony, będzie miał rekuperację i panele fotowoltaiczne, to zwrot może nastąpić bardzo szybko.

Jak działają pompy ciepła?

Mówiąc o kosztach, nie można pominąć tematu, jakim jest w ogóle sposób działania pompy ciepła i jej rodzajów. To pomaga zobrazować nie tylko to, skąd się biorą koszty, ale również docenić brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jak działa pompa ciepła? Odwraca naturalny kierunek wymiany energii. Możliwe jest to dzięki sprężarce i czynnikowi termodynamicznemu, który odpowiada za zmianę stanu skupienia. Pompy ciepła transportują ciepło z ośrodka chłodnego do ciepłego. Tak więc w zimie ogrzewają domy, a w lecie je chłodzą.

Rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła jest to nowoczesne i ekologiczne urządzenie. Jego praca polega na pobieraniu energii z odnawialnych źródeł. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli pomp ciepła. Z reguły klasyfikowane są w odniesieniu do źródła, z którego pozyskują ciepło (grunt, powietrze, woda).

Najpopularniejsze są powietrzne pompy ciepła. W nich źródłem ciepła jest powietrze pobrane z zewnątrz. Wyróżnia się pompy ciepła powietrzno-powietrzne, które pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i transportują je do powietrza wewnętrznego oraz pompy ciepła powietrze-woda, które transportują ciepło z zewnątrz do obiegu grzewczego, np. w postaci ogrzewania podłogowego i do domowych zbiorników na gorącą wodę.

Pompy ciepła gruntowe wykorzystują geotermalną energię, jaka kumuluje się w gruncie. Jest bardzo wydajnym rozwiązaniem. Często może stanowić jedyne źródło ogrzewania budynku. Sprawdza się jednak głównie w nowopowstałych inwestycjach.

Wodne pompy ciepła źródło ciepła czerpią z wody płynącej. Tego typu instalacje mają wysoką wydajność energetyczną. Są jednak znacznie rzadziej stosowane z uwagi na wysokie koszty inwestycji.

Dzięki pompom ciepła można nie tylko ogrzać dom niskim kosztem, ale i nie zanieczyszczać powietrza. Koszt instalacji jest wysoki, jednak w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi następuje znacznie szybciej. Warto pomyśleć o takiej inwestycji, by zapewnić sobie nowoczesne, ekologiczne ogrzewanie.

Comments

  1. Amanda

    Dżizas, 35 tysięcy złotych?:O. Kogo na to stać?! A z roku na rok robi się w Polsce coraz zimniej…

  2. Kazimierz

    Takie pompy ciepła są coraz bardziej popularne u nas w mieście. Widzę, że wiele osób na nie stawia. Koszt wysoki, ale z czasem się zwróci. Choć bez fotowoltaiki to chyba nie jest dobra rzecz.

  3. Ewila

    Wydaje mi się, że pompy ciepła, mimo że kosztowne, aktualnie są najbardziej opłacalną formą pozyskiwania ciepła i ciepłej wody w domu. Ceny opału na prawdę wciskają w fotel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *