Co na temat montażu znaków drogowych mówią przepisy?

znak drogowy one way

Znaki drogowe często mogą sprawiać wrażenie wrzuconych w przestrzeń bez większego ładu. W rzeczywistości ich umiejscowienie jest dokładnie określone przez przepisy, a poprawny ich montaż może nie być tak prosty, jak się wydaje. Waśnie dlatego warto dowiedzieć się, co na temat montażu znaków drogowych mówią przepisy, ponieważ wiedza ta może się w wielu sytuacjach życiowych.

Czy każdy może zamontować znaki drogowe?

Montaż znaków drogowych może wydać się dość prostą kwestią, ale rzeczywistości łączy się on z kilkoma wymaganiami prawnymi. Samego montażu może dokonać właściwie każda osoba. Należy jednak pamiętać, że znaki drogowe należy montować w zgodzie z projektem organizacji ruchu drogowego. Musi zostać on również zatwierdzony przez odpowiedni organ zarządzający drogą. Wyjątkiem od tej reguły jest jednak droga prywatna, gdzie to właściciel ustala wspomniane kwestie.

Niezależnie jednak od rodzaju drogi, znaki te należy mieć do dyspozycji, aby móc je zamontować. Z racji tego, że nie są one aż tak łatwodostępne, dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanej firmy. Dzięki usługom takim jak montaż znaków drogowych przez firmę Unistop klient może mieć większą pewność, że znaki zostaną zamontowane w poprawny sposób. Warto o tym pamiętać, ponieważ poprawne umiejscowienie oznaczeń może zaważyć na zdrowiu lub życiu użytkowników danej drogi.

Jak powinny być zamontowane znaki drogowe?

Co do zasady, znaki drogowe powinny być zamontowany w sposób bezpieczny i ułatwiający korzystanie z nich. Oznaczenia te powinny być dobrze widoczne, ponieważ, jak wynika z hierarchii znaków drogowych, są one podstawowym sposobem kontroli ruchu drogowego. Decydując się na montaż oznaczeń, warto pamiętać również o tym, że złe ich zamontowanie nie tylko może być niezgodne z prawem, ale równie spowodować potencjalne zaburzenia w ruchu drogowym.

Korzystając z pomocy specjalistów lub kierując się określonymi prawnie wytycznymi, łatwiej powinno przyjść nam zamontowanie oznaczeń. Głównymi zasadami, których należy przestrzegać, są utrzymanie odpowiedniej wysokości, odległości od drogi oraz kąta nachylenia znaków. Warto więc wiedzieć, że minimalna wysokość znaków drogowych od ziemi wynosi 2 metry. Co więcej, punktem ich umiejscowienia powinno być miejsce przy samej krawędzi drogi, które jest od niej oddalone o około 05 do 2 metrów. Znaki drogowe powinny być również odpowiednio nachylone do drogi. Nachylenie to wynosi około 5 lub do 10 stopni, a więc niezbędne może okazać skorzystanie ze specjalistycznych przyrządów pomiarowych.

Co oznacza źle zamontowany znak drogowy?

Wspomniane wyżej przepisy odpowiadają bezpośrednio zaleceniom ustawowym, a to oznacza, że odstępstwa ot tej normy mogę oznaczać nieważność danego znaku. W praktyce źle zamontowany znak oznacza, że za niezastosowanie się do niego nie możemy otrzymać mandatu. Warto więc mieć świadomość, że nieodpowiednie wymiary znaków drogowych mogą oznaczać, że ustawienie go nie ma prawnego zastosowania. Warto również wiedzieć, jak sprawdzić legalność znaku drogowego, ponieważ jeśli nie będzie o nim mowy w ustawie, nie mamy obowiązku stosowania się do niego.

Planując budowę lub remont drogi, warto więc dowiedzieć się, co na temat montażu znaków drogowych mówią przepisy. Podstawą ustawiania znaków jest ich zgodność z przepisami. Oznacza to, że najlepiej w tym zadaniu mogą sprawdzić się specjaliści oraz osoby, które znają obowiązujące regulacje. Jednak z kwestii ogólnych warto pamiętać, że znaki drogowe powinny być montowane w jasno określony sposób. Może być to przydatne, ponieważ źle ustawione oznaczenie odbiera mu niejako moc prawną.

Comments

  1. Rota88

    Każdy może montować znaki? No to jestem w szoku…. Myślałam, że to coś co należy wyłącznie do miasta. Jest kilka miejsc, gdzie moim zdaniem brakuje znaków, ale nigdy nie wiedziałam, gdzie to zgłosić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *