Podłoże do pieczarek faza II czy faza III. Od czego zależy wybór?

Podłoże do pieczarek

Bez względu na to, czy planujesz otwarcie własnej pieczarkarni, czy zamierzasz hodować pieczarki na własny użytek, musisz wiedzieć, że aby w miarę szybko uzyskać dobre jakościowo pieczarki, niezbędne jest odpowiednie podłoże. Zwykle kupuje się je już ze wsianą grzybnią lub przerośnięte grzybnią (podłoże fazy 3). A co warto o nich wiedzieć i od czego zależy wybór odpowiedniego podłoża do uprawy pieczarek?

Z czego składa się podłoże pod uprawę pieczarki?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest podłoże do uprawy pieczarek i jak się je produkuje. Podłoże do pieczarek to najczęściej mieszanka słomy, obornika kurzego, końskiego i gipsu. Podłoże fazy 3 (z przerośniętą grzybnią) może dodatkowo zawierać specjalne suplementy (jak to z oferty kania.net.pl), które pozytywnie wpłyną na jakość grzybów oraz przyspieszą ich wzrost. Jednak największy wpływ na jakość otrzymanych pieczarek ma podłoże jeszcze w fazie I, błędów powstałych w trakcie produkcji takiego podłoża nie da się już później wyeliminować. Dlatego bardzo ważne są warunki, w jakich jest ono produkowane.

Skąd wziąć podłoże do uprawy pieczarek?

Jeśli decydujesz się na domową hodowlę pieczarek, możesz kupić gotowy zestaw do ich uprawy. Z kolei właściciele pieczarkarni powinni zaopatrzyć się w wysokiej jakości podłoże do pieczarek bezpośrednio od jego producenta. Producenci zazwyczaj oferują sprzedaż na sztuki (podłoże do pieczarki w kostce) lub podłoże do pieczarki luzem (na tony), a także jego dowóz w odpowiednich warunkach bezpośrednio do twojej pieczarkarni.
A na jakie podłoże do pieczarek warto się zdecydować?

Podłoże fazy 3 czy 2 – co wybrać?

Gotowe podłoże do uprawy pieczarek można zakupić w dwóch stadiach rozwoju: podłoże fazy 2 i 3, a czym się one od siebie różnią i co trzeba o nich wiedzieć? Druga faza to podłoże po pasteryzacji i dojrzewaniu, u nas sprzedawane już ze wsianą grzybnią, z kolei podłoże fazy trzeciej posiada już przerośniętą grzybnię, dzięki czemu umożliwia uzyskanie pieczarek nawet po 3 tygodniach od załadunku na regał uprawowy. Obecnie w pieczarkarniach najczęściej stosuje się już podłoże fazy III, na którym osiąga się plony na bardzo dobrym poziomie ilościowym i jakościowym. Przyjmuje się, że pieczarkarnie, w których stosuje się podłoże fazy 3, są w stanie osiągać zbiory na poziomie 30 kg na metr kwadratowy. Jednak wiele zależy też od warunków uprawowych.
A o czym pamiętać, decydując się na podłoże ze wsianą grzybnią, a na co przy tym fazy trzeciej?

Podłoże fazy drugiej, podłoże fazy trzeciej – na co uważać?

Właścicielom pieczarkarni, którzy zdecydują się na zakup podłoża fazy 2, radzimy zwrócić szczególną uwagę na panujące na hali warunki. Nie można dopuścić do przegrzania podłoża ze wsianą grzybnią, jego temperatura powinna wynosić około 25 stopni Celsjusza, w takich warunkach można liczyć na przerost po około 14-16 dniach. W przypadku podłoża fazy III równie ważne są panujące warunki. Duże zagrożenie dla pieczarek stanowi też zielona pleśń, jednak zwykle związana jest ona z błędami w początkowej fazie produkcji podłoża, więc decydując się na te dobrej jakości, nie trzeba się jej obawiać.

Comments

  1. Gracjusz

    A czy to podłoże może kupić amator? W sensie czy to takie same jak stosuje się w domowej uprawie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *