Plastikowa czy drewniana skrzynka na piwo? Jak wybrać skrzynkę do transportu, magazynowania butelek piwa?

skrzynka na butelki

Kraftowe piwa zyskują coraz większą popularność, a w Polsce znajdziemy wielu miłośników rzemieślniczego piwa. To piwa często robione z sercem, oryginalne, jak je bezpiecznie przechować, tak, by się nie stłukły. Czy dobra będzie do tego skrzynka? Jeśli tak, to jaka? Drewniana czy plastikowa?

Jak przechowywać butelki z piwem?

Mamy wiele sposobów na przechowywanie butelek piwa czy wina. Możemy skorzystać ze specjalnego stojaku na wino, jednak najczęściej wybierane są skrzynki. Dlaczego? Skrzynki drewniane lub plastikowe są stworzone do transportowania piwa, ich zadaniem jest łatwo i bezpiecznie przewieźć napój. Skrzynki do magazynowania piwa są więc naturalnym wyborem każdego fana kraftów. Kolejną ich zaletą jest fakt, że są łatwo dostępne w przeciwieństwie do stojaka na wina.

Przy przechowywaniu butelek z piwem rzemieślniczym trzeba zwrócić uwagę na temperaturę, w jakiej jest trzymane, czy jest w zaciemnionym miejscu, ponieważ słońce może oddziaływać na walory smakowe chmielu. I tu dobrze sprawdzą się skrzynki do transportu piwa, które można schować praktycznie wszędzie.

Jaka skrzynka na piwo — plastikowa czy drewniana?

Firmy piwowarskie do transportu swojego produktu korzystają ze skrzynek plastikowych. Można się domyślać czemu, pojemniki z pewnością są lżejsze od drewnianych skrzynek, a plastik ułatwia łatwiejsze nałożenia logo. Więcej o plastikowych skrzynkach na piwo, możecie przeczytać w naszym poprzednim artykule, gdzie dowiecie się więcej o ich zaletach.

Zalety drewnianych skrzynek

Mimo że aktualnie częściej korzysta się z plastikowych skrzynek na piwo, drewniane posiadają wiele zalet. Przede wszystkim, nad plastikowymi skrzynkami górują materiałem, z jakiego są wykonane. Plastik nigdy nie wygra z drewnem, jeśli chodzi o solidność, ale też dostępność. Drewnianą skrzynkę można zrobić w domu nawet samemu. Drewno jest także bardziej wytrzymałe, może udźwignąć większy ładunek niż skrzynka plastikowa, która pod naciskiem może się odkształcić. Kolejną zaletą drewnianych skrzynek jest ekologia, to naturalny materiał, który w razie zniszczenia możemy ponownie wykorzystać lub zrecyklingować. Sosnowe skrzynki w porównaniu do plastikowych nie zawierają toksycznych substancji, z tymi zrobionymi z tworzywa sztucznego, nigdy nic nie wiadomo, szczególnie jeśli nie posiadają stosownych certyfikatów. Ponadto drewniane skrzynki do transportu piwa możemy wykorzystywać do innych rzeczy niż piwo, np. do przechowywania warzyw. Z plastikowymi jest ten problem, że posiadają specjalne przegródki, co niemożliwa korzystanie z nich w inny sposób. Drewniane skrzynki na piwo można spersonalizować, znane są od lat techniki zdobiące drewno jak decoupage lub prosty grawer.

Drewniana skrzynka na piwo ma wiele zalet, jednak ma też wady, największą z nich, która przemawia na korzyść plastikowych skrzynek to… ciężar. Nie nadaje się ona do transportowania butelek, jednak jeśli chodzi o samo przechowywanie, to będzie odpowiednim wyborem.

Comments

 1. Maja

  Ja z takich drewnianych skrzynek na piwo zrobiłam sobie kwietnik na balkon i dwie pufy, bardzo uniwersalne 😀

  1. zerowaste-deco

   To ja sobie zrobiłam półki wiszące na ścianę z takich skrzynek drewnianych xD polecam, bo wyszło mega tanio, a wygląda to całkiem nieźle 😀

 2. Bogdan

  Ja mam plastikowe skrzynki na piwo — są bardziej wytrzymałe, można wrzucić do garażu, piwnicy i nic się nie stanie, a drewniane mogą spleśnieć, zgnić… i co wtedy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *