Płytki to powszechne rozwiązanie stosowane w aranżowaniu głównie łazienek i kuchni. Zdobią one zarówno ściany, jak i podłogi. Nie wszystkie kafelki są jednak uniwersalne. Trzeba wiedzieć, jak je dobrać pod względem właściwości, aby położyć je np. na podłodze, gdzie sprawdzą się płytki odporne na ścieranie i uszkodzenia. Jakimi więc płytkami kafelkować ściany, a jakimi podłogi?
Jakie płytki wybrać na ścianę?
Płytki najczęściej wybierane są do kuchni i łazienki. Sporą popularnością cieszy się glazura, która dostępna jest w wielu rozmiarach, kolorach i wzorach, przez co z łatwością można dopasować ją do różnych aranżacji. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jakie płytki będą odpowiednie na ścianie w kuchni, a jakie w łazience, zapytaj fachowca. Co możesz zlecić glazurnikowi sprawdź na glazurnik-katowice.pl, jego kompetencje są znacznie szersze niż tylko kafelkowanie.
Chociaż to właśnie glazura wybierana jest najczęściej, nie tylko ona dobrze prezentuje się na ścianach. Alternatywą są, chociażby płytki gresowe czy szklane. Nie brakuje osób, które kafelkują ściany terakotą, to również jest możliwe. Wybór rodzaju płytek jest w znacznej mierze uzależniony od stylu pomieszczenia. W niektórych kuchniach i łazienkach na ścianach można położyć płytki winylowe, PCV, z cegły czy z fajansu.
Jakie płytki sprawdzą się na podłodze?
Na podłodze z pewnością nie znajdzie zastosowania glazura. Takie ceramiczne płytki są za słabe, żeby mogły być położone tam, gdzie może dojść do znacznych obciążeń, uszkodzeń mechanicznych itp. Na podłodze należy kłaść płytki grubsze od glazury, takie, które będą wytrzymałe, odporne na ścieranie, na wilgoć. Dobrze jest wybierać kafelki, które mają właściwości antypoślizgowe, szczególnie w łazience. Popularnym rozwiązaniem jest w przypadku podłogi wspomniana terakota. Można kupić ją w różnych rozmiarach, nie brakuje też wersji kolorystycznych i ciekawych wzorów oraz faktur.
Na podłodze sprawdzą się także płytki gresowe. Warto przy ich wyborze sprawdzać klasę ścieralności. Gres wyróżnia się sporą odpornością na uszkodzenia, nie trzeba więc martwić się, że zaszkodzi mu obciążenie w postaci np. dużych i solidnych mebli. Płytki gresowe mają ponadto niską nasiąkliwość, nie chłoną wilgoci. Z tego względu kafelki te znajdą zastosowanie w łazienkach, ale i na tarasach.
Jak kłaść płytki?
Jak kłaść płytki to już w znacznej mierze dylemat glazurnika, chociaż oczywiście każdy ma wpływ na to, jak będzie wyglądała jego kuchnia lub łazienka. Trzeba jednak liczyć się z tym, że najpierw należy przygotować powierzchnię do kafelkowania. Mogą być konieczne dodatkowe prace, jeśli trzeba zakryć nierówności, czasem ściany są krzywe, co nie jest bez znaczenia dla kafelkowania i ostatecznego efektu.
Jeżeli chodzi o sam sposób kładzenia płytek, możliwości jest kilka. Kafelki kwadratowe można układać np. w karo lub na tzw. mijankę, prostokątne ładnie prezentują się w ułożeniu na jodełkę lub diagonalnie. Jeśli natomiast wybrane zostały płytki w kształcie rombów, wówczas można zastosować metodę układania w sposób prosty, w sześcian lub chevron.