Zalety kosmetyków naturalnych, dlaczego warto używać?

Pojemnik z naturalnymi składnikami

Kiedy kilka lat temu pojawiły się pierwsze kosmetyki ekologiczne, wraz z nimi również głosy mówiące o tym, że to chwilowy trend i przejściowa moda. Jednak popularność tych kosmetyków nie tylko nie spada, lecz przybiera coraz bardziej na sile. Uznanie wśród konsumentów spowodowało stopniowe wypieranie dotąd używanych kosmetyków, którzy nie wyobrażają sobie pielęgnacji bez użycia tych o naturalnym składzie. W poniższym artykule wyjaśniamy, w czym tkwią największe ich zalety.

Bezpieczne i delikatne dla skóry składniki

Największą zaletą takich kosmetyków jest bez wątpienia ich skład oparty w 100% na naturalnych produktach. Są nieszkodliwe dla skóry, nie zatykają porów, nie naruszają ich bariery lipidowej, nie wysuszają, nie przyczyniają się do powstawania wysypki, zaczerwienienia czy podrażnień. Z tego też względu naturalne kosmetyki są często droższe, o tym dlaczego zobacz na ABCporady.pl. Nie mniej jednak są one warte swojej ceny, gdyż nie zawierają takich szkodliwych substancji jak parabeny, SLS-y, glikole, PEG-i czy oleje mineralne, które są odpowiedzialne za zaburzanie prawidłowych funkcji skóry oraz mają działanie rakotwórcze. Używając kosmetyków naturalnych, unika się tychże składników, które mogą źle wpływać nie tylko na kondycję skóry, ale przede wszystkim na zdrowie.

Zmniejszone ryzyko alergii

Kosmetyki naturalne nie zawsze są tymi hipoalergicznymi, jednak ich stosowanie wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem wystąpienia alergii i podrażnień niż w przypadku kosmetyków drogeryjnych. Kosmetyki naturalne zawierają mniej substancji chemicznych, które mogą podrażniać naturalną barierę ochronną skóry, powodować różnego rodzaju wysypkę, zaczerwienienia, swędzenie lub pieczenie. Przy produkcji naturalnych kosmetyków używa się łagodnych i naturalnych substancji myjących, emulgatorów i zapachów. Mogą one podrażniać, ze względu na zawarte w składzie ekstrakty roślinne i olejki eteryczne. Jednak łatwy i czytelny skład pozwala na wyeliminowanie kosmetyków zawierających substancje, które akurat mogą nas uczulać.

Fiolki z ekologicznymi olejkami

W trosce o środowisko i zwierzęta

Najważniejszym założeniem kosmetyki naturalnej, jest szacunek dla środowiska naturalnego oraz zwierząt. Dlatego też opakowania są produkowane z surowców wtórnych nadających się do recyklingu. Składniki kosmetyków pozyskiwane są w sposób przyjazny dla środowiska, w naturalnych warunkach bez ingerencji człowieka. Rośliny uprawiane i wykorzystywane do produkcji kosmetyków nie są pryskane żadnymi chemicznymi środkami. Podobnie jest z glebą, na której są hodowane. Jest ona użyźniana w naturalny sposób bez użycia toksycznych preparatów. Nie są testowane na zwierzętach a do ich produkcji, nie używa się składników pochodzenia zwierzęcego.

Skuteczność działania

Aktywne substancje roślinne stanowiące najważniejsze składniki takich kosmetyków wykazują wysoką skuteczność działania oraz wspierają naturalne procesy zachodzące w skórze. Nie blokują pracy gruczołów łojowych, lecz jeszcze bardziej ją usprawniają. Wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry i jej nie podrażniają. Wiążą wodę w komórkach i chronią skórę przed wyparowywaniem wody. Odżywki do włosów oparte na ekologicznych składnikach, odbudowują ich strukturę od środka, wygładzają i nadają blasku.

Kosmetyki naturalne są skuteczne i lecz na efekty trzeba odrobinę poczekać. Skóra potrzebuję czasu, aby mogła funkcjonować swoim naturalnym rytmem, wspomagana przez przyjazne dla niej składniki odżywcze.

Comments

  1. Milka

    Uwielbiam kosmetyki naturalne. Mam atopowe zapalenie skóry i tylko one potrafią mi ogarnąć wysuszoną popękaną do krwi skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *