Odkrycie Australii po raz pierwszy – kto odkrył Australię?

Australia

Australia to bardzo tajemniczy, niewielki kontynent położony na półkuli południowej. Ustalenie kto tak właściwie go odkrył, przez wieki było bardzo trudne. Sprawdź skąd w najnowszej historii pojęcie „odkrycia Australii po raz pierwszy” oraz kto odkrył Australię. Dodatkowo w artykule znajdziesz najważniejsze badania i odkrycia w Australii.

Kto odkrył Australię po raz pierwszy?

Rdzennymi mieszkańcami Australii są aborygeni. Pierwsi ludzie na tym konwencie osiedlili się już 40 000 lat temu. Żyli oni w izolacji od reszty świata. Kontynent ten po raz pierwszy został pokazany na słynnej mapie Ptolemeusza, która prawdopodobnie powstała około 160-180 roku. Wynikało to nie z odkryć geograficznych, a koncepcji zachowania równowagi kuli ziemskiej. Głoszono pogląd, że na obydwóch półkulach muszą znajdować się kontynenty o tej samej wielkości, by móc zachować równe położenie planety. Australia została nazwana po łacinie „Terra Australis”, co można przetłumaczyć na „Nieznany Południowy Ląd”.

Mimo iż za odkrywcę tego kontynentu uważa się Jamesa Cooka, nie jest to prawda. Zgodnie z dzisiejszą wiedzą historyczną twierdzi się, że odkrycia Australii po raz pierwszy dokonał Willem Janszoon w 1606 roku. Był to holenderski podróżnik i odkrywca. Podczas podróży na pokładzie statku Duyfken z Bantamu (zabytkowego miasta w Indonezji) w kierunku zachodniego wybrzeża Nowej Gwinei, dotarł do wybrzeży Australii. Istnieją także teorie, że kontent ten został odkryty przez żeglarzy z Chin, Portugalii, czy Francji. Nie zostały one jednak potwierdzone.

Po odkryciu Australii przez Janszoona nie została ona naniesiona na mapy. Wciąż pozostała nieznanym lądem. W 1642 roku Albert Tasman udał się w podróż mająca na celu zbadane Australii, jednak nie udało mu się to. Mimo to jego podróż była sukcesem. Po drodze odkrył Tasmanię, a także dotarł do wybrzeży Nowej Zelandii.

Dlaczego James Cook uważany jest za odkrywcę Australii?

Mimo udowodnienia przez historyków faktu, że to Willem Janszoon był odkrywcą Australii, w bardzo wielu dziełach przypisywano to Jamesowi Cookowi. Wynika to z tego, że z jego wyprawy do Australii w latach 1769-1771 powstała bardzo obszerna dokumentacja. Stworzono z niej mapy oraz opisano australijską roślinność. Wyprawa to odbyła się przy wsparciu ówczesnego króla Anglii – Jerzego II, dlatego kontent ten został uznany za przynależący do terytorium Korony Brytyjskiej. Nazwano go Nową Południową Walią. Pierwotnie aukcjonowała jako kolonia karna. Ponadto wyprawa Cooka w 1777 roku dokoła kontynentu przyczyniła się do ostatecznego określenia jego rozmiarów.

Najważniejsze daty w historii Australii

Historia Australii zawiera w sobie wiele przełomowych momentów. Do bardzo ważnych zaliczyć można:

  • 1788 rok – przywiezienie na wyspę pierwszych skazańców; założenie pierwszego osiedla Sydney;
  • 1814 rok – zaproponowanie przez Matthew Flindersa, by wyspę traktować jako osobny kontynent; zawnioskował także jej obecną nazwę – Australia;
  • 1839 rok – odkrycie przez Pawła Strzeleckiego Gór Błękitnych; nazwanie najwyższego szczytu kontynentu Górą Kościuszki;
  • 1851 rok – odkrycia złota; spowodowało to napływ poszukiwaczy złota oraz osadników;
  • 1868 rok – ostatni transport skazańców; coraz powszechniejsze zasiedlanie wyspy dobrowolnymi mieszkańcami;
  • 1901 rok – utworzeniem Związku Australijskiego o statusie dominium brytyjskiego; Canberra stolicą Związku;
  • 20-lecie międzywojenne – kryzys w Australii;
  • 1951 rok – przystąpienie do Paktu Bezpieczeństwa Pacyfiku i Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku; rozwój kontynentu.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *