Kiedy stawiamy przecinki – zasady

pisząca osoba

Interpunkcja wielu z nas przysparza mnóstwo kłopotów. Bardzo często głowimy się nad tym kiedy stawiamy przecinki. Zasady, które należy znać, znajdziesz w poniższym artykule. Dzięki poradom w nim zawartych poznasz także sposoby na poprawę swojej pisowni.

Kiedy stawiamy przecinki – zasady

Istnieje kilka zasad, dzięki którym możliwe jest (prawie) bezbłędne pisanie. Warto je zapamiętać i stosować, zarówno w życiu prywatywnym, jak i zawodowym. Pierwszą zasadą dotyczącą przecinków jest stawianie ich, gdy zwracamy się do kogoś w wołaczu np. Moniko. Ponadto stawiamy go w przypadku wykrzyknień typu „ho, ho”.

Warto zapamiętać, że przecinki są nieodzownym elementem wyliczeń, gdy wymieniamy w jednym zdaniu wyrazy, które są tego samego typu np. osoby, zwierzęta, przedmioty, kolory. Co ważne przecinkiem oddziela się także powtarzające się spójniki, nawet gdy zazwyczaj nie wymagają one użycia przecinka np. […] wypiję i kawę, i herbatę.

Kolejnymi przypadkami, w których obowiązkowo musimy użyć przecinków, są wtrącenia i dopowiedzenia. Są to części zdania, bez których byłyby one kompletne, ale postanawiamy ich użyć by wzmocność naszą wypowiedź lub przekazać w niej więcej informacji. Niech za przykład posłużą zdania:

Następny rok, mam nadzieję, będzie lepszy.
Uwielbiam książki, zwłaszcza kryminały.

Bardzo często przecinki stawimy w zdaniach złożonych. Stosujemy tutaj bardzo prostą zasadę, że poszczególne zdania pojedyncze wchodzące w skład złożonego, muszą być oddzielone spójnikiem, przecinkiem lub spójnikiem i przecinkiem, gdy zasady tego wymagają.

Istnieje bardzo długa lista spójników, przed którymi trzeba postawić przecinek. Są to m.in.: ale, więc, czyli, aczkolwiek, bo, chociażby, dlatego, gdyby, ilekroć, jako, kiedy, kim, ledwie, mimo że, na co, o ile, podczas, tym bardziej że, w razie gdyby, że, żeby. Warto zapamiętać, że nie stawiamy przecinków przed spójnikami: i, oraz, tudzież, lub, bądź, czy, ani; chyba że powtarzają się w zdaniu, jak w przykładzie na początku artykułu. Warto zaznaczyć, że nie jest to pełna lista spójników, przed którymi stawiamy przecinki. Jeżeli masz wątpliwości, warto upewnić się ze słownikiem języka polskiego, czy dobrze stawiasz przecinki.

Kolejną ważną zasadą jest stawianie przecinków w celu oddzielenia dwóch powtarzanych slow np. dawno, dawno temu.

Warto zapamiętać, że przecinki stawimy gdy chcemy oddzielić imiesłowowy równoznacznik zdania od reszty wyrażenia. Aby lepiej to zrozumieć, spójrz na przykłady:

Pracując, słuchałem muzyki.
Plewiąc grządkę, zmęczyłem się.

Jak poprawić swoją pisownię?

Jak widzisz, istnieje wiele zasad dotyczących tego, kiedy stawimy przecinki. Nie musisz „wkuć” słownika języka polskiego, by wiedzieć, w których miejscach stawiać przecinki. Pierwszą metodą jest przeczytanie napisanego wcześniej przez siebie tekstu, by sprawdzić, czy przecinki postawione są w oczywistych miejscach, takich jak przed spójnikiem „ale”, „bo”, „więc”, „że”, „który”. Następnie należy zastanowić się, czy dzięki interpunkcji przekazałeś to co miałeś na myśli. By to zobrazować, warto posłużyć się przykładem, który od lat znajduje się w Internecie. Wskazuje na różnicę pomiędzy zdaniami „Jedzcie dzieci” a „Jedzcie, dzieci” czy „Nie, jestem zdrowa” a „Nie jestem zdrowa”. Poprawniej interpunkcji możesz nauczyć się, czytając dobrze napisane teksy np. książki, artykuły w sieci czy w prasie. Oczywiście mogą wkraść się w nie błędy, jednak z pewnością będzie ich dużo mniej niż w przypadku internetowego forum.

Comments

  1. artek

    Dla mnie przecinki to kompletny kosmos. Zawsze proszę znajomych, żeby mnie poprawiali, jak coś źle napiszę, ale i tak nie umiem zapamiętać jak trzeba pisać… Chyba już nigdy nie nauczę się pisać poprawnie 😥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *