Przechowalnia opon, dlaczego warto przechowywać opony w serwisie wulkanizacji?

Samochód i opony

Okresowa wymiana opon to obowiązek, który spoczywa na każdym posiadaczu samochodu. Opony letnie wymienia się na zimowe a zimowe na letnie i jest to pewien standard. Co jednak robić z dodatkowym zestawem opon? Najczęściej kierowcy decydują się na ich samodzielne przechowywanie czy to w garażu, czy w piwnicy, co wydaje się być najbardziej rozpowszechnioną czynnością. Należy jednak pamiętać, że usługę magazynowania opon oferują także serwisy wulkanizacyjne. Czy opłaca się z tego skorzystać?

Jak prawidłowo przechowywać opony

Prawidłowe przechowywanie opon to podstawa, jeżeli chce się, by nadawały się one jeszcze do użytku. Niestety wiele osób nie wie jak robić to właściwie, co może negatywnie wpłynąć na opony, zniekształcić je czy wręcz zniszczyć, zwłaszcza gdy przez długi czas będą one leżeć nieużywane w niesprzyjających warunkach.

Opony po zdjęciu powinny zostać oczyszczone i umyte, a po wyschnięciu pokryte preparatem konserwującym. Warto je także oznaczyć, na przykład kredą, by wiedzieć, które są przednie, a które tylne. Tak przygotowane opony najlepiej schować do worka foliowego lub pokrowca i ułożyć je w suchym i chłodnym miejscu, z dala od chemikaliów. Jeżeli chce się przechowywać całe koła, najlepiej będzie je zawiesić na hakach lub ułożyć na ziemi w pozycji poziomej jedno na drugim. W przypadku samych opon, bez felg, powinni one być w pozycji pionowej jedno obok drugiej.

Gdzie przechowywać opony samochodowe?

Chcąc przechowywać opony samochodowe samodzielnie, najlepiej wybrać w tym celu miejsce chłodne, suche oraz z dala od dostępu do słońca i chemikaliów. Najlepiej sprawdza się do tego piwnica i choć garaż czy szopa wydają się miejscami idealnymi, z reguły się ich nie zaleca. Tym bardziej nie należy ich też zostawiać na dworze czy balkonie, ponieważ można w ten sposób bardzo szybko dojść do uszkodzeń.

Można też pomyśleć o profesjonalnym przechowywaniu opon w warsztacie samochodowym. Nie dla każdego jest to oczywiste, ale opcja ta jest jak najbardziej dostępna. Wbrew pozorom przechowalnia opon to często usługa „przy okazji” wymiany opon. Można więc w prosty i szybki sposób i za niewielką opłatą zadbać o to, by nasze ogumienie pozostało dobrze zabezpieczone.

Jakie są zalety przechowywania opon w serwisie wulkanizacji?

Przede wszystkim warsztaty wulkanizacyjne specjalizują się w zakresie naprawy i konserwacji samochodów oraz wszystkich ich części. Są one przystosowane do tego, by w sposób bezpieczny i profesjonalny świadczyć swoje usługi. Posiadają odpowiednio przystosowane miejsca i narzędzia, dzięki czemu możliwe jest przechowywanie części samochodowych, w tym także opon w taki sposób, by zachowały swój kształt i były w pełni gotowe do kolejnego założenia, bez obaw o uszkodzenie. Atutem może być także cena, ponieważ za kilka miesięcy przechowywania, nie płaci się wiele.

Jak przechowywać opony – samodzielnie czy przez serwis?

Wybór tak naprawdę zależeć będzie od nas i od tego, jakie mamy warunki do przechowywania. Jeżeli posiadamy odpowiednie miejsce, gdzie z powodzeniem da się składować opony czy całe koła, bez obawy o ich uszkodzenie – do tego wiemy, w jaki sposób je zabezpieczyć, wówczas nie ma potrzeby angażowania w do serwisów samochodowych. W innych przypadkach lepszym wyborem będzie oddanie opon na przechowanie do profesjonalnego serwisu samochodowego. Zyska się w ten sposób pewność, że nasze ogumienie znajdzie się w dobrych rękach i gdy przyjdzie odpowiedni czas, będzie gotowe na kolejną wymianę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *