Jak wybrać wypożyczalnię samochodów? 5 praktycznych porad

kierowca za kółkiem

Potrzebujesz wypożyczyć samochód, ale nie wiesz, z usług której firmy warto skorzystać? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, wybierając wypożyczalnię.

  1. Przejrzyj ofertę wypożyczalni
  2. Sprawdź, gdzie możesz odebrać samochód
  3. Zapoznaj się z regulaminem
  4. Zapytaj o limit kilometrów
  5. Niższych cen szukaj w mniejszych wypożyczalniach

1. Przejrzyj ofertę wypożyczalni

Zanim skorzystasz z usług wypożyczalni, powinieneś się dowiedzieć, co konkretnie ona wypożycza. Jakie samochody może ci zaoferować? Oczywiście jeśli szukasz po prostu typowego miejskiego samochodu i nie interesują cię szczegóły, to nie musisz przeprowadzać rygorystycznej selekcji – taki wóz zaoferuje ci każda wypożyczalnia.

Jeśli już jednak szukasz konkretnej marki lub modelu, będziesz musiał uważniej przyjrzeć się ofercie różnych wypożyczalni, by wybrać tę, która będzie mogła udostępnić ci pojazd, którego klasa, marka i standard będą ci odpowiadać.

2. Sprawdź, gdzie możesz odebrać samochód

Jednym z istotnych kryteriów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze wypożyczalni, jest miejsce odbioru samochodu. Jeżeli auto jest ci potrzebne do przemieszczania się w obrębie własnego miasta i jego najbliższej okolicy, dobrze jest skorzystać z usług wypożyczalni wynajmującej pojazdy na miejscu. To pozwoli wygodnie odebrać auto i od razu z niego korzystać.

Bywa jednak i tak, że samochód jest potrzebny do poruszania się po innym mieście. W takiej sytuacji lepiej będzie oczywiście skorzystać z wypożyczalni znajdującej się w owym mieście (chyba że chcesz tam dojechać już wypożyczonym samochodem). Dowiedz się więc, czy umożliwi ci ona odbiór samochodu na lotnisku lub dworcu kolejowym.

3. Zapoznaj się z regulaminem

Zanim zdecydujesz się skorzystać z usług konkretnej wypożyczalni, powinieneś zapoznać się z jej regulaminem, zwracając przy tym szczególną uwagę na pewne kluczowe kwestie. Powinieneś sprawdzić, jakie dokumenty są potrzebne, aby wypożyczyć samochód, a jeśli nie masz jeszcze 21 lat, to dowiedz się również, czy obowiązują limity wieku – część wypożyczalni nie wypożycza aut osobom poniżej tej granicy. Dowiedz się też, ile wynosi kaucja zwrotna.

4. Zapytaj o limit kilometrów

Powinieneś też się dowiedzieć, czy wypożyczalnia narzuca limit kilometrów. Część z nich robi to ze względu na standardy dotyczące wymiany na nowsze modele, które sprawiają, że samochód może być użytkowany przez określony czas pod warunkiem, że nie będzie pokonywał miesięcznie określonej liczby kilometrów. W przeciwnym wypadku wartość auta będzie obniżona przy odsprzedaży.

Zanim więc podejmiesz decyzję, sprawdź, które wypożyczalnie nakładają na klientów limity kilometrów, a także w jakich warunkach (zdarza się bowiem, że wypożyczalnia nakłada w jednym kraju limity, natomiast w przypadku innego nie stawia takich warunków).

5. Niższych cen szukaj w mniejszych wypożyczalniach

Nie ma co ukrywać, że podczas wyboru wypożyczalni ważnym kryterium jest także cena. Niższe ceny możesz znaleźć w mniejszych wypożyczalniach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w mniejszej wypożyczalni będziesz miał mniej aut do wyboru – flota może ograniczać się do zaledwie kilkunastu pojazdów. Zapewne nie będziesz też miał możliwości dokonania telefonicznej rezerwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *