Kto odkrył źródła Amazonki?

Rzeka Amazonka

Amazonka to rzeka o największym średnim przepływie na Ziemi. Jej długość jest rzeczą dyskusyjną, jednak niewątpliwie to jeden z tych niezwykłych cudów natury, o którym wie każdy. Kto jednak stoi za odkryciem Amazonki i jej źródeł?

Amazonka – geografia

Amazonka to rzeka znajdująca się w Ameryce Południowej, przepływająca przez trzy państwa – Brazylię i Peru, oraz częściowo, jako rzeka graniczna także przez Kolumbię. Jej długość jest tematem kontrowersyjnym, ponieważ powszechnie uważa się, że wynosi on 6400 km, ale niektóre źródła podają nawet 7040 km, czynią tę rzekę najdłuższą na Ziemi. W ten sposób konkuruje ona z Nilem.

Skąd te kontrowersje? Problemem przede wszystkim jest miejsce, w którym płynie Amazonka, czyli gęste i dziewicze lasy tropikalne, do których często bardzo trudno się po prostu dostać. Inna kwestia to fakt, że Amazonka często mocno się wije i zmienia kształty, a także płynie… kilkoma ramionami obok siebie.

Kto był odkrywcą źródeł Amazonki?

Podobnie jak jej długość, także kwestia tego, kto jest odkrywcą źródeł Amazonki, pozostaje tematem kontrowersyjnym. Według oficjalnych uznanych informacji jest nim Jacek Pałkiewicz, który w 1996 roku zorganizował wyprawę naukową, w skład której wchodzili Czesi, Rosjanie oraz Peruwiańczycy, specjaliści od geografii, geologii i hydrologii, przeprowadzając dokładne badania.

Problem polega na tym, że podobną wyprawę i to już 11 lat wcześniej odbył polski kajakarz Piotr Chmieliński. W jego przypadku była to jednak podróż o charakterze sportowym i nie miała znamion badań naukowych, choć jego wnioski co do źródeł zostały właśnie potwierdzone przez Pałkiewicza. Mimo to właśnie ten drugi został uznany za odkrywcę, co uznało Towarzystwo Geograficzne w Limie.

Gdzie znajdują się źródła Amazonki?

Według różnych badań przeprowadzanych przez wielu naukowców w ciągu ostatnich dekad, źródeł Amazonki dopatruje się w niewielkim potoku Apacheta, który wypływa ze stoku góry Quehuisha. Właśnie za tą opcją optowali zarówno Pałkiewicz, jak i Chmieliński, a także kilku innych naukowców. Tu pojawia się jednak źródło kontrowersji, ponieważ pomimo uznania odkrycia polskiego podróżnika, nadal są co do tego wątpliwości.

Wciąż dominuje przekonanie, że źródło jest inne – Carhuasanta, strumień znacznie mniejszy i krótszy, który jednak w ciągu ostatnich lat zaczął nabierać znaczenia, z powodu rosnącego poziomu przepływu. To wszystko sprawia, że nadal do końca nie wiadomo jest, jakie jest źródło, a w oficjalnych danych, nadal podawana jest krótsza wersja Amazonki, bez uwzględnienia odkryć polskich podróżników. Tak naprawdę źródeł może być też więcej, a z tego powodu oraz trudno dostępnej charakterystyki rzeki ciężko jest na 100% określić, jaką ma długość i gdzie właściwie się zaczyna.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *