Jak obniżyć koszty prowadzenia firmy? Lean Manufacturing, Kaizen? Jak to działa?

Jak obniżyć koszty w firmie?

Czy da się obniżyć koszty prowadzenia firmy tak, aby nikt nie był na tym stratny? Tak, pod warunkiem, że wdrożymy w naszym przedsiębiorstwie koncepcję Lean Manufacturingu. A co to takiego? Na czym polega? I w jaki sposób pomoże naszej firmie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Lean Manufacturing – na czym polega?

Koncepcję tę opracował i jako pierwszy wdrożył koncern Toyota, a na czym dokładnie ona polega? Lean Manufacturing to m.in. ograniczenie marnotrawstwa (Cgrowth.pl), czyli wszystkich tych czynności, które wymagają nakładów pracy, ale nie tworzą żadnych wartości dla klienta. Za marnotrawstwo w przedsiębiorstwie uznaje się m.in. wszelkie nadprodukcje, nadmierne transportowanie czy nadzorowanie maszyn pracujących automatycznie. Lean Manufacturing dąży do wyeliminowania tych niepotrzebnych operacji, w celu obniżenia kosztów prowadzenia firmy, a przede wszystkim skrócenia drogi od złożenia zamówienia do wysłania towaru. Przedsiębiorstwa, w których wdrożono tę koncepcję, produkują więcej, wykorzystując przy tym mniej czasu i ludzkiego wysiłku. Co ważne, Lean Manufacturing sprawdzi się nie tylko w zakładach produkcyjnych, ale również firmach usługowych czy biurach. Zasadza się on na trzech, głównych filarach:

  1. Dostarczanie wartości dla klienta.
  2. Eliminacja odpadów.
  3. Nieustanne dążenie do doskonałości (Kaizen).

Lean manufacturing

Filozofia Kaizen

Również techniki Kaizen (jap. poprawa, zmiana na lepsze) mogą obniżyć koszty prowadzenia firmy. Główną regułą Kaizen jest zaangażowanie pracowników na wszystkich szczeblach. Zgodnie z tą regułą, zarządzający w firmie tworzą otoczenie, w którym pracownicy mogą zgłaszać i wdrażać własne pomysły na poprawę funkcjonowania firmy. W końcu to oni najlepiej wiedzą, co nie działa tak, jak powinno w obrębie ich stanowiska pracy. Kaizen przekłada się na poprawę poszczególnych stanowisk roboczych oraz sposobu, w jaki pracownicy wykonują swoje zadania. Wzmacnia również samodyscyplinę oraz poprawia atmosferę w pracy. Takie ciągłe doskonalenie procesów w firmie przekłada się na lepsze wyniki i lepszą jakość produktów oraz wzrost zaangażowania pracowników.

Outsourcing – sposób na obniżenie kosztów w firmie

Lean Manufacturing to bardzo rozbudowana koncepcja, która polega na eliminacji zbędnych materiałów, reorganizacji miejsca pracy czy standaryzacji i samodyscyplinie. Jednak są też inne sposoby na obniżenie kosztów prowadzenia firmy. Jednym z nich jest outsourcing niektórych usług, który polega na przekazaniu pewnych działań firmom zewnętrznym. A jak to wygląda w praktyce?

Zastanów się, jakie są koszty poszczególnych działów w twoim przedsiębiorstwie i porównaj je z cenami outsourcingu niektórych usług. Czy zamiast zatrudniać własną księgową, nie opłacałoby się zainwestować w zewnętrzne usługi rachunkowe? A może zamiast działu informatycznego, lepiej pomyśleć o outsourcingu IT? Dokładnie rozważ, co przemawia za posiadaniem tych działów w strukturach firmy i zredukuj koszty prowadzenia działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *