Jak zorganizować transport w temperaturze kontrolowanej?

ciężarówki

Przed firmami logistycznymi oraz przewozowymi stoi wiele wyzwań. Jednym z największych jest transport w temperaturze kontrolowanej produktów różnego rodzaju. Warto wiedzieć, jaką flotą może być on wykonany, jakie towary należy transportować w ten sposób oraz na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, podczas poszukiwania najlepszej firmy transportowej świadczącej usługi tego typu.

Czym jest transport w temperaturze kontrolowanej?

Transport towarów temperaturze kontrolowanej opiera się na nieprzerwanym zapewnieniu im niskiej temperatury, by nie doprowadzić do przerwania łańcucha chłodniczego. Ma on ogromne znacznie zarówno dla producentów, jak i konsumentów, ponieważ pozwala na dostarczenie produktów w nienaruszonym stanie do miejsca docelowego. W tym celu firmy transportowe wykorzystują specjalistyczne pojazdy. Wyróżnić można ich 3 klasy, ze względu na minimalną temperaturę, jaka może panować we wnętrzu:

   • klasa A – 0 °C,
   • klasa B – 10 °C,
   • klasa C – 20 °C.

Istnieje kilka rodzajów pojazdów, które wykorzystywane są podczas transportu w temperaturze kontrolowanej. Pierwszym z nich jest klasyczna chłodnia, która jest najczęściej spotykanym typem naczep do wykonywania przewozów tego typu. Ponadto we flocie firm transportowych znaleźć można modele hakowe z zamontowywanymi wewnątrz hakami, które sprawdzają się podczas transportu mięsa oraz multitemperaturowe nazywane także wielogradziowymi, które pozwalają na podzielenie naczepy na kilka stref z różnymi temperaturami. Dodatkowo do przewozu produktów wykorzystany może być dopplestock, czyli samochód, który pozwala na dwupoziomowe załadowanie towaru, z możliwością ustawienia odrębnych temperatur dla każdego poziomu. W transporcie chłodniczym stosuje się również izotermy, w których panuje temperatura poniżej 0 °C.

Jak wybrać firmę do transportu w temperaturze kontrolowanej?

Osoby lub firmy, które stoją przed wyborem przedsiębiorstwa przewozowego, powinny wiedzieć, że transport w temperaturze kontrolowanej to specjalność firmy Fracht. Wykonują oni przewozy wysokiej jakości chłodniami, dzięki czemu transportowany towar jest bezpieczny – flota powinna być głównym aspektem branym pod uwagę podczas wyboru firmy transportowej. Istotną kwestią jest także znajomość prawa przez przewoźnika, ponieważ transport w temperaturze kontrolowanej obwarowany jest wieloma przepisami. Dodatkowo ważnym aspektem jest możliwość wydrukowania wykresu z termografu, dzięki czemu uzyskuje się dowód na to, że produkty transportowane były w odpowiednich warunkach. Sprawdzając dodatkowe usługi oferowane przez firmę transportową, warto zadbać, aby oferowała ona możliwość ubezpieczenia CARGO na czas trwania transportu oraz monitoring pozycji pojazdu. Warto podkreślić, że cena za transport w temperaturze kontrolowanej nie powinna być kluczowym aspektem podczas wyboru firmy – ważniejsze są wysoka jakość usług, opinie poprzednich klientów, jak i rzetelność danego przewoźnika.

Co należy transportować w temperaturze kontrolowanej?

Produkty przewożone w temperaturze kontrolowanej mogą być bardzo zróżnicowane. Specjalne pojazdy wykorzystuje się przede wszystkim do transportu szybko psujących się produktów spożywczych (mięso, owoce morza, warzywa, owoce, nabiał), napojów bezalkoholowych, a także alkoholowych oraz kwiatów ciętych i roślin. Ponadto bardzo często z usług transportu w temperaturze kontrolowanej korzystają firmy farmaceutyczne i chemiczne do przewozu leków, szczepionek czy odczynników. W chłodniach przewożone mogą być także: środki rolnicze, kosmetyki, produkty niebezpieczne, odpady. Specjalnym rodzajem transportu chłodniczego jest ten wykonywany w suchym lodzie. Przeznaczony jest do przewożenia krwi, organów, wybranego sprzętu medycznego.

Comments

 1. Staszek

  Ciekawe ile firm taki transport organizuje w 100% poważnie. Obostrzeń jest mnóstwo i dotrzymać wszystkich to nie lada wyzwanie. Temat ciekawy i do zgłębienia!! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *