7 porad, jak radzić sobie ze stresem

Dziewczyna zakrywająca twarz

Stres to reakcja organizmu, która prędzej czy później przytrafia się każdemu człowiekowi, zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Nie wszyscy potrafią sobie jednak z nim radzić. Stres może być wywoływany przez różne czynniki, czasami niezbędna jest pomoc specjalisty. Jak więc można radzić sobie ze stresem?

1. Zacznij uprawiać sportowych

Nic tak nie rozładowuje napięcia jak ruch. Nie trzeba od razu zapisywać się na siłownię, wystarczy zacząć od joggingu czy pływania. Na stres dobra jest też joga, która nie tylko odpręża, ale i wycisza. Najważniejsze, żeby zmusić się do jakiejkolwiek aktywności. Chodzi o wydzielenie się endorfin zwanych hormonami szczęścia. Dzięki nim łatwiej poradzić sobie ze stresującymi sytuacjami.

2. Wysypiaj się regularnie

Sposobem na stres jest również sen. Chodzi jednak o to, by nie spać ani za mało, ani za dużo. Optymalnie człowiek potrzebuje około 7 – 8 godzin, by w pełni się zregenerować. Warto przy tym przyzwyczaić organizm do odpoczynku o konkretnych porach. To sprawi, że łatwiej będzie nam zasnąć i wstać wypoczętym, a przy tym zmniejszy się poziom stresu.

3. Słuchaj muzyki

Muzyka od lat ma pozytywny wpływ na życie człowieka. W Internecie dostępnych jest mnóstwo melodii relaksacyjnych, które wyciszają i uspokajają. Może to być np. szum morza, śpiew ptaków, powiew wiatru. Najlepiej samemu przekonać się, jaki rodzaj muzyki najefektywniej nas uspokaja. Może się okazać, że na niektórych najlepszy wpływ mają mocniejsze dźwięki.

4. Znajdź czas dla siebie

Rób to, co sprawia ci przyjemność. Często źródłem stresu może by praca, problemy w związku itp. Warto przy tym wszystkim znaleźć czas dla siebie. Jeśli więc uwielbiamy oglądać filmy, idźmy do kina, jeśli chcemy przeczytać nową książkę, zróbmy to. Najważniejsze to nie odkładać na później rzeczy, które mogą pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój. Warto więc znaleźć czas na zakupy, plotki z przyjaciółką, weekend w spa, cokolwiek, dzięki czemu będzie można na chwilę się odprężyć i zapomnieć o tym, co powoduje u nas stres.

5. Prowadź zdrowy tryb życia

Wpływ na odczuwanie stresu może mieć również tryb życia. Warto więc zadbać o to, by nie tylko regularnie się wysypiać, ale też nawadniać organizm i zdrowo się odżywiać. Lepiej spożywać lekkostrawne posiłki, które nie obciążą nas zbytnio, nie będą sprawiały, że będziemy czuli się pełni. Trzeba też zadbać o różnorodność spożywanych dań, witaminy dla organizmu są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

6. Odetchnij od social mediów

Stała obecność w social mediach nie pomaga w odprężeniu. Ciągle pojawia się poczucie, że coś nam umyka, chcemy być na bieżąco. Warto jednak zrobić sobie „detoks” od Internetu i zrezygnować z niego na jakiś czas. Zamiast znów patrzeć godzinami w wyświetlacz telefonu, lepiej wykorzystać ten czas na jogę lub spotkanie z bliskimi.

7. Porozmawiaj z terapeutą

Jeśli nie radzisz sobie ze stresem, możesz pomyśleć o spotkaniu z terapeutą, który wskaże, jak można ten problem rozwiązać. Nie zawsze musi się to kończyć przepisywaniem leków. Metod terapii jest wiele i to specjalista dobierze odpowiedni program leczenia dla danej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *