Odkrycia naukowe to coś, co napędza nasz świat i pozwala wchodzić w nową erę dla całej ludzkości. Dążenie do wiedzy i niezaspokojona ciekawość są tym, co powoduje, że wciąż się rozwijamy. Nasz współczesny świat, nie wyglądałby tak, jak wygląda, gdyby nie grupy osób pragnących odkryć coś nowego, nawet pomimo często okazywanym wątpliwością i pogardzie. Wśród ludzi, którzy mieli ogromny wspływ na rozwój świata, są także Polacy. Co odkryli?
Jak wygląda polska nauka i odkrycia?
Tak naprawdę mało kto wie o rozwoju polskiej nauki. Owszem, każdy z nas zna takie nazwiska jak Curie czy Kopernik, należy jednak pamiętać, że nie byli oni jedynymi naukowcami, którzy dzięki swojej wytrwałości byli w stanie okryć nowe rzeczy, zmieniające całkowicie cały współczesny świat. Wielkich polaków było zdecydowanie więcej, a i teraz na naszych oczach odgrywa się historia, o której często nie mamy pojęcia. Być może winę za to ponosi zbyt mały poziom zainteresowania naukowymi odkryciami, a przez to wiele nazwisk bywa zapomnianych. O jakich odkryciach polskich naukowców warto wiedzieć?
Odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie
Maria Skłodowska-Curie jest postacią powszechnie znaną, która jednocześnie jest przyczynkiem do konfliktów z racji narodowości. W Polsce uznaje się ją za Polkę, we Francji za Francuzkę, nie ulega jednak wątpliwościom, że jej odkrycia zmieniły wiele, a fakt, że dwukrotnie otrzymała nagrodę Nobla i to z dwóch dziedzin: chemii i fizyki, co tylko potwierdza jej niezwykłe zdolności.
Rozwinęła teorię promieniotwórczości, odkryła nowe pierwiastki – polon i rad, a także ukuła termin „radioaktywny” oraz opracowała technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Nie tylko ona jednak, bo i jej starsza córka Irene także otrzymała nagrodę Nobla wraz z mężem w dziedzinie chemii, w zamian za odkrycie sztucznej promieniotwórczości.
Kopernik – wstrzymał słońce ruszył ziemię
Choć odkrycie Kopernika nie było przełomowe, ponieważ teorię ruchu ziemi wokół słońca opracowano na wiele wieków przed nim, do jego czasów traktowano ją jako doktrynę fałszywą. Mimo to polski astronom był wytrwały w krzewieniu wiedzy i prawdy, a jego praca o heliocentrycznej budowie wszechświata wprawiły w ruch skostniałe przekonania, zdominowane przez kościół. Był krytykowany przez wielu uczonych, jednak znalazł także rzeszę zwolenników, dzięki którym w ciągu następnych stuleci udało się przepchnąć opracowaną teorię, a nawet ją ulepszyć. Pchnął naukę astronomii na zupełnie nowe tory i był inspiracją dla wielu późniejszych naukowców.
Nowa dziedzina wiedzy – kryptografia kwantowa i Artur Ekert
Przechodzimy już do bardziej współczesnych czasów, ponieważ obecnie także nie brakuje w Polsce naukowców, którzy swoimi działaniami znacząco zmieniają świat. Jednym z nich jest Artur Ekert, który kilka lat temu był bliski otrzymania nagrody Nobla z dziedziny fizyki. Wraz z innymi naukowcami stworzył nową dziedzinę nauki, jaką jest kryptografia kwantowa wykorzystujące zjawisko splątania kwantowego. To odkrycie jest stosowane dziś w szyfrowaniu. Mimo to, Nagrodę Nobla z fizyki otrzymał ktoś inny. Niestety takich przypadków jest więcej, gdy polskie odkrycia są pomijane, choć dla rozwoju współczesnej wiedzy i technologii, często bardzo przełomowe.
Następcy Kopernika i odkrywcy planet pozasłonecznych
Obecnie co roku odkrywa się kilkadziesiąt nowych planet pozasłonecznych, jednak mało kto wie, że pierwszymi odkrywcami był Polak i Amerykanin. Aleksander Wolszczan przy współpracy z Dale’em Frailem w 1992 roku po praz pierwszy zaobserwowali planetę pozasłoneczną. Pech chciał, że krążyła wokół Pulsara, czyli gwiazdy mało przypominającej słońce. Zapoczątkowało to jednak szereg kolejnych odkryć i wiele osób zainteresowało się tym tematem. W 2019 roku za odkrycie planety pozasłonecznej Nobla dostali Mayor i Queloz, którzy swoje obserwacje ogłosili w 1995 roku, czyli kilka lat po Wolszczanie i Frailu. Wielu polskich naukowców obecnie aktywnie działa na polu fizyki i astronomii.
Jan Czochralski i współczesne komputery
Nie cieszylibyśmy się obecnie dobrodziejstwami technologii komputerowej, gdyby nie Polak Jan Czochralski. Choć sam komputera nie wymyślił, odkrył on metodę pomiaru szybkości krystaliczności metali, która jest obecnie podstawą do tworzenia monokryształów, koniecznych przy produkcji mikroprocesorów. Oprócz tego na jego koncie znajduje się także odkrycie stopu bezłożyskowego, który zrewolucjonizował kolejnictwo.
Polski Edison, czyli Jan Szczepanik
Jak komputery, to i telewizor. W 1897 roku opracował on urządzenie zwane tekektroskopem, które umożliwiało przesyłanie obrazu i dźwięku, oprócz tego odpowiadał także za opracowanie tkactwa barwnego, systemu barwnego filmu, a także kolorowej fotografii. Wymyślił on także razem z innym polakiem, kamizelkę kuloodporną, która uratowała życie królowi Hiszpanii Alfonsowi XIII. Był on bardzo płodnym wynalazcą i choć nie posiadał żadnego kierunkowego wykształcenia, był samoukiem. Na jego koncie znajduje się ponad 50 różnych wynalazków!