Nauka siadania jest jednym z najważniejszych etapów rozwoju malucha, wielu rodziców niecierpliwie zerka na kalendarz w oczekiwaniu na to, kiedy ich pociecha zacznie samodzielnie siadać. Trzeba pamiętać, że mimo ustalonych reguł dotyczących postępów każdego niemowlaka, każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie i drobne odstępstwa czasowe nie świadczą o nieprawidłowościach. Kiedy dziecko siada?
- Kiedy dziecko zaczyna siadać?
- Czy pomagać dziecku w nauce siadania?
- Najważniejsze etapy rozwoju malucha
Kiedy dziecko zaczyna siadać?
W pierwszym roku życia niemowlę dynamicznie się rozwija, to okres wytężonej pracy maleńkiego organizmu. W tym czasie dziecko nabywa nowych umiejętności ruchowych, pokonuje długą drogę do momentu stawiania pierwszych kroków. Wielu rodziców, podpatrując inne maluchy, zastanawia się na tym kiedy ich dziecko zacznie siadać i czy należy maluszkowi pomagać w nauce stabilizacji mięśni i kręgosłupa.
Ważne, aby pamiętać, że proces nauki siadania jest dla niemowlęcia ogromnym wyzwaniem, które najczęściej przebiega według określonych schematów. Dziecko najczęściej podejmuje próby siadania około szóstego miesiąca życia, jednak to jeszcze nie jest czas, w którym jego układ kostny i mięśniowy jest już wystarczająco wykształcony. Pomiędzy szóstym o dziewiątym miesiącem życia maluszek zaczyna siadać samodzielnie i potrafi utrzymać stabilną pozycję. Dziecko potrafi pewnie siedzieć, kiedy nie podpiera się rączkami, nie chwieje się i nie przewraca na boki.
Czy pomagać dziecku w nauce siadania?
Sztuka opanowania prawidłowej pozycji siedzącej jest dla dziecka dużym wysiłkiem, jednak trzeba pamiętać, aby nie sadzać dziecka na siłę. Zbyt wczesne próby sadzania maluszka mogą skutkować w przyszłości wadami postawy.
Jeśli mała pociecha potrafi utrzymać samodzielnie główkę w pozycji leżącej na brzuszku, opiera się pewnie na łokciach i podciąga pod brzuszek nóżki to sygnał to tego, że za chwilę maluch podejmie pierwsze próby siadania. Dziecko, które prawidłowo się rozwija zacznie samo siadać w odpowiednim momencie. Jeśli po ukończonym dziewiątym miesiącu życia maluch nadal nie siada należy się skonsultować w tej sprawie z lekarzem.
Najważniejsze etapy rozwoju malucha
Okres rozwoju każdego dziecka można podzielić na etapy, każdy z nich to wielki kamień milowy w dążeniu do pełnej sprawności. Etapy w zakresie umiejętności ruchowych niemowlaka możemy podzielić na:
- Leżenie na brzuszku z uniesioną główką – zazwyczaj w okresie pomiędzy drugim a trzecim miesiącem życia dziecko potrafi przez dłuższą chwilę samodzielnie utrzymywać główkę w pozycji leżącej.
- Chwytanie przedmiotów – dziecko zaczyna świadomie i pewnie łapać zabawki w okolicach trzeciego miesiąca życia.
- Siedzenie – zazwyczaj w okresie pomiędzy szóstym a dziewiątym miesiącem życia malucha.
- Raczkowanie – maluch porusza się na czworakach ćwicząc intensywnie swoją koordynację ruchową pomiędzy ósmym a dziewiątym miesiącem życia.
- Chodzenie – najczęściej dziecko próbuje wstawać i utrzymywać się na nóżkach około dziesiątego miesiąca swojego życia. Roczne dziecko często chodzi już bez podtrzymywania.