Dziecko nigdy nie jest za małe na zabawki. Wprost przeciwnie. Im wcześniej będzie miało kontakt z zabawkami dostosowanym do etapu rozwoju, tym szybciej zacznie poznawać otaczający go świat. Zabawki dla niemowląt powinny być wybierane ze szczególną dokładnością i ostrożnością. W poniższym artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę kupując zabawki dla niemowlaka.
- Zabawki dla niemowlaka – dlaczego warto?
- Zabawki dla niemowlaka – na co zwracać uwagę?
- Zabawki dla niemowlaka – jakie zabawki?
Zabawki dla niemowlaka – dlaczego warto?
Według specjalistów, zabawki dla niemowlaków o charakterze edukacyjnym w znacznym stopniu przyspieszają koordynację ruchową większych części ciała oraz usprawniają jego motorykę. Ponadto wspomagają percepcję przestrzeni oraz pobudzają do pracy wszystkie zmysły. Trzeba jednak pamiętać, aby były to zabawki wymagające od dziecka własnego wkładu. Samodzielna zabawa jest najważniejszą czynnością będącą wstępem do kolejnych etapów nauki. Dziecko, trzymając w rączce określoną zabawkę, musi być w pełni zaangażowane w jego poznanie i rozpracowanie. Rozrywka jest w tym wypadku drugorzędna.
Zabawki dla niemowlaka – na co zwracać uwagę?
Wybierając zabawkę dla maluszka, trzeba ocenić czy będzie ona miała jakikolwiek wkład w rozwój poznawczy, fizyczny i społeczny dziecka. Nie może być ani za prosta, ani zbyt skomplikowana. O tym, która zabawka będzie najbardziej odpowiednia, zadecyduje tak naprawdę samo dziecko. Będąc w sklepie i zastanawiając się nad konkretnym wyborem, warto pokazać mu jakąś grzechotkę albo gryzka i sprawdzić, jaka będzie jego reakcja. Jeśli dziecko zacznie energicznie kopać nóżkami, wyciągać rączki i będzie żywo zainteresowane daną zabawką, wówczas problem rozwiąże się sam. Najważniejszą zasadą podczas wyboru musi być zawsze to, aby wpływały na rozwój sensoryczny i motoryczny maleństwa.
Zabawki dla niemowlaka – jakie zabawki?
Dla kilkumiesięcznego bobasa dobrym wyborem będą zabawki wydające delikatne dźwięki jak głos dzwoneczków, melodia z pozytywki. Dla malucha stanowi to ogromną radość, ponieważ uwielbiają słuchać różnych odgłosów i dźwięków. Dlatego dziecko oprócz głosu rodziców, powinno posłuchać przyjaznych melodii albo piosenek, które mogą dla nich śpiewać pluszowe misie czy karuzele nad łóżeczkiem.
Aby dostarczyć dziecku większej frajdy i podziałać tym samym na zmysły, warto szukać kolorowych zabawek. Mogą to być np. biała grzechotka z różnokolorowymi dodatkami, piłeczki, kolorowe pluszowe klocki z ciekawymi i kontrastującymi elementami w formie kształtów czy plamek.
Świetnym wyborem będą różnego rodzaju książeczki. Zazwyczaj są one pofałdowane, ze specjalnymi wypustkami z różnych tworzyw, aby dziecko rozwijało zmysł dotyku. Również szeleszczące zabawki, szmaciane lalki, futerkowe maskotki czy gładkie klocki z pewnością wzbudzą w małym człowieku duże zainteresowanie.
Kiedy dziecko zaczyna ząbkować wówczas cały dyskomfort i ból, próbują „zagryźć”. Dlatego około 3 miesiąca coraz więcej przedmiotów ląduje w dziecięcej buzi w celu uśmierzenia nieprzyjemnego uczucia. Dobrze być wtedy zaopatrzonym w gryzaki, które oprócz ulgi w ząbkowaniu, mogą posłużyć za element edukacyjny. Gryzaczki są zazwyczaj kolorowe o różnych kształtach i rozmiarach. Ich gryzienie oraz analiza, dostarcza dziecku dodatkowej rozrywki, a same zabawki, są odporne na zniszczenia spowodowane gryzieniem.