Niestety, ale z problemami ze snem boryka się wielu z nas. To całkiem normalne i najczęściej związane jest to z trybem naszego życia. Stres, nerwy, okresowe nagłe zmiany – wszystko to może wpłynąć na to, że trudniej nam zasnąć i często się budzimy. Jak sobie z tym radzić? Oto 5 sposobów na szybkie zasypianie!
Jak szybko zasnąć – ile powinno się spać, skąd biorą się problemy?
Sen to jedna z najbardziej podstawowych czynności wspomagający prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Dzięki niemu nasze ciało i umysł odpoczywają i nabierają sił na kolejny dzień. Sen ma wpływ na naszą odporność, dzięki czemu rzadziej chorujemy, a także daje odetchnąć mózgowi i pozwala na relaks, pozbywając się nagromadzonych przez dzień stresów i nerwów. Mówi się, że najlepiej, jeżeli na sen poświęcimy co najmniej 7 – 8 h w ciągu dnia, trzeba jednak mieć na uwadze, że zapotrzebowanie będzie zależne od wieku, a także od genów.
Niestety współcześnie problemy ze snem nie należą do rzadkości. Wielu z nas się z nim boryka i jak pojawia się od czasu do czasu, można uznać to za normalne. Gorzej, jeżeli zaburzenia snu trwają dłuższy czas, co oczywiście ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Pojawia się zmęczenie, większe zachorowania, a także problemy psychiczne, w tym depresja i nerwica, choć i one same w sobie mogą być przyczyną bezsenności. Jak temu zaradzić? Jak wspomagać sen i szybko zasypiać?
1. Zadbajmy o wygodę snu
Pod tym pojęciem może kryć się wiele, chodzi jednak przede wszystkim o to, w jakich warunkach idziemy spać. Należy więc zadbać o to, by nasze łóżko i materac były wygodne, a pomieszczenie dobrze klimatyzowane i niezbyt suche. Optymalną temperaturą będzie ta w granicach 18 – 21 stopni. Istotne jest też, by nic nas nie rozpraszało, szczególnie jeżeli chodzi o dźwięki z zewnątrz – musi panować cisza i spokój.
2. Pilnuj pory snu i pobudek
O wiele łatwiej będzie nam chodzić spać i budzić się, jeżeli będziemy zachowywać te same pory. Dzięki temu nasz organizm z „automatu” będzie wiedział, kiedy ma iść spać, kiedy wstawać i będzie nam dawał o tym do zrozumienia. Jeżeli nasz tryb życia jest nieregularny, niestety mogą pojawić się zaburzenia snu, w tym problemy z zasypianiem, ponieważ za każdym razem organizm musi przestawiać się na inną godzinę.
3. Zrezygnuj z elektroniki przed snem
Nie jest tajemnicą, że korzystanie ze sprzętów elektronicznych ma na nas duży wpływ, który niestety najczęściej jest negatywny, także jeżeli chodzi o sen. Dobrze, jeżeli zrezygnujemy z sięgania po komórkę czy siedzenia przed komputerem na godzinę przed pójściem spać. Urządzenia te pobudzają zmysły, szczególnie zmysł wzroku, zwłaszcza gdy robimy to już nocą. Mózg mówi nam, że powinno się iść spać, jednak światło kranów, wysyła sprzeczną informację. Nocą najlepiej trzymać telefon poza zasięgiem ręki.
4. Zadbaj o wieczorny rytuał odprężający
Organizm daje nam znać, że jest pora na sen już wcześniej. My sami jednak także musimy się do snu przygotować. Warto więc powtarzać te same wieczorne rytuały, które będą sygnałem dla organizmu pod tytułem: „teraz idziemy spać”. Warto przed snem zrobić sobie ciepłą kąpiel, a także napić się np. ciepłego mleka czy kakao. Pomóc może także dotlenienie organizmu poprzez lekki ruch w postaci ćwiczeń czy wywietrzenie pokoju.
5. Myśl pozytywnie
Częstą przyczyną problemów ze snem jest stres i nerwy oraz to, że kładąc się do łóżka, wałkujemy w myślach wszystko to, co nas trapi i męczy. To niestety nie pomaga w zasypianiu, a wręcz przeciwnie, coraz bardziej nas nakręca. Idąc spać, myślmy pozytywnie, starajmy się uspokoić i nie denerwować. Może się to wydawać trudne, jednak warto nad tym popracować. Pomóc może w tym także wypicie kubka melisy przed snem i innych naparów ziołowych na uspokojenie i relaks.