Jak porównywać kredyty gotówkowe?

Karty kredytowe

Kredyty gotówkowe to popularne produkty finansowe oferowane przez banki. Patrząc jednak to, jak wiele można znaleźć takich ofert, pojawia się problem z wyborem tego najwłaściwszego. Najczęściej wygląda to tak, że bierzemy kilka takich produktów i porównujemy je między sobą. Na co jednak należy zwracać uwagę?

Jak szukać kredytów gotówkowych?

Szukając kredytów gotówkowych, najczęściej korzystamy z ofert dostępnych w internecie. W ten sposób, w jednym miejscu mamy podgląd na to, co proponują nam banki i możemy zapoznać się z podstawowymi warunkami oraz możliwościami, jakie nam dają.

Przeglądając internet mamy do dyspozycji wiele różnych porównywarek i kalkulatorów, które mają nam to zadanie ułatwić, a dodając do tego jeszcze liczne artykuły tematyczne, mamy źródło potrzebnych informacji. Dobrze jest jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę i jakie parametry porównywać, by mieć świadomość tego, czy dana oferta jest rzeczywiście korzystna.

Kredyt gotówkowy a indywidualne oczekiwania

Oferty kredytowe są różne, tak jak i różne mogą być zapotrzebowania klientów. Dlatego pierwszym, co powinniśmy zrobić, to określić własne możliwości i to jaka kwota nas interesuje oraz jaki czas spłaty uznajemy za optymalny. Jak wiadomo, nieco inaczej będziemy patrzeć na te kwestie przy dużych kredytach i nieco inaczej przy małych. Nasze preferencje i możliwości będą miały więc niebagatelne znaczenie.

Jak sprawdzić koszty kredytu?

Tym, co w kredytach gotówkowych interesuje nas najbardziej, są ich koszty. Jak wiadomo, bank musi zarobić na nas, pożyczamy więc określoną kwotę, ale oddajemy ją razem z naliczonymi odsetkami i innymi opłatami. Najczęściej do takich kosztów zalicza się: oprocentowanie, prowizje i inne opłaty dodatkowe (przygotowanie kredytu, rozpatrzenie wniosku itp.).

Wysokość oprocentowania nie mówi nam jednak wszystkiego – istotny będzie tutaj RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania pokazuje łączny koszt kredytu w skali rocznej, dzięki czemu będziemy wiedzieć, ile rzeczywiście zapłacimy. Im niższe RRSO, tym lepiej, a często podawane obok oprocentowanie jest tylko jednym ze składników składającym się na koszty.

Porównuj kredyty o podobnych warunkach, uważaj na dodatkowe koszty

Różne banki mają różne kredyty oferowane na wielu różnych warunkach. Dlatego tez, by mieć lepszy pogląd na sytuację, najlepiej jest zestawiać ze sobą oferty o podobnych wytycznych, biorąc pod uwagę przede wszystkim ten sam okres kredytowania. Trzeba też wziąć pod uwagę szczegóły umowy. Nawet jeżeli dwie oferty wyglądają kusząco, mogą wiązać się z odmiennymi warunkami. Często wymagane jest choćby dodatkowe ubezpieczenie, które automatycznie podnosi koszty kredytów

Jak działają porównywarki kredytów?

Jeżeli chodzi o sprawdzanie ofert, zdecydowanie ułatwiają to zadanie porównywarki kredytów gotówkowych. Za ich pomocą można wyszukać wszystkie produkty finansowe, które spełniają nasze oczekiwania. Wystarczy tylko określić konkretne dane jak kwota, czas kredytowania i rodzaj rat. Niektóre takie aplikacje mają też szereg dodatkowych funkcji, dzięki którym możliwe jest także uwzględnienie zabezpieczeń kredytu, to czy konieczne są zaświadczenia i inne szczegóły, które mogą mieć dla nas pewne znaczenie.

Trzeba jednak pamiętać, że informacje dostępne w internecie dotyczą ogólnych warunków kredytowania i idąc z wnioskiem do banku to, jaki kredyt otrzymamy, będzie zależało od indywidualnego podejścia banku i naszej zdolności kredytowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *