Jak zrobić sushi w domu?

sushi-jak-zrobic

Domowe sushi przygotowuje się niezwykle prosto i szybko. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne składniki, takie jak płaty nori, ryby czy wasabi. Z ich zakupem nie powinno być większego problemu, większość produktów można znaleźć nawet w marketach. Podpowiadamy, jak zrobić sushi w domu i co będzie do tego potrzebne.

Co jest potrzebne do zrobienia sushi?

Bez względu na to, jaki rodzaj sushi zdecydujemy się przegotować, potrzebna będzie nam mata do zwijania, którą bez problemu powinniśmy znaleźć w większości hipermarketów, oraz ostry nóż. A z jakich składników zrobić domowe sushi?

Przede wszystkim z ryżu – i warto zwrócić uwagę, aby był to specjalny ryż do sushi, który po ugotowaniu jest wystarczająco kleisty. Ponadto przed ugotowaniem, należy go dokładnie wypłukać, najlepiej robić to tak długo, aż woda, w której jest przemywany, będzie przezroczysta. Co dalej? Ugotowany ryż doprawia się specjalnym sosem, który powstaje z octu ryżowego, rozpuszczonego cukru i soli. Tak przygotowany ryż, najlepiej odłożyć do miski i zostawić do ostygnięcia.

Co jeszcze będzie potrzebne do przygotowania sushi w domu? Prasowane algi morskie (płaty nori) oraz dodatkowe składniki (według uznania), może to być ryba (np. surowy łosoś), awokado, paluszki krabowe, krewetki, ogórek i serek philadelphia. Warto też dodać wasabi oraz sos sojowy, który podkreśli smak przygotowanej potrawy.

Dużo osób przegryza też sushi marynowanym imbirem, który znakomicie oczyszcza kubki smakowe.

Jaka ryba do sushi?

Jaki gatunek ryby najlepiej wybrać do sushi? W połączeniu z ryżem i dodatkami najlepiej sprawdzi się łosoś, może być w wersji surowej, grillowanej lub wędzonej. Dobrze sprawdza się również mięso z makreli, doprawione octem i sokiem z cytryny. Niektórzy decydują się również na tuńczyka lub węgorza, który jest szczególnie popularny w Japonii. Jednak trzeba pamiętać, że węgorza nigdy nie je się na surowo, ponieważ jego krew jest trująca dla ludzi.

Ryby do sushi należy kupować tylko w pewnych i sprawdzonych sklepach, najlepiej świeże, ewentualnie mrożone. Raczej odradza się kupowania ryb w marketach.

Jak zrobić sushi?

W pierwszym kroku należy rozłożyć na macie algi (błyszczącą stroną do dołu) i położyć na nie warstwę ryżu, zostawiając puste końce wzdłuż krótszych boków. Na warstwie ryżu (pośrodku) rozsmarowujemy serek lub majonez (zależy, na co się zdecydowaliśmy), a na to kładziemy cienkie paski ryby, ogórek, awokado, krewetki i pozostałe dodatki. Możemy również nałożyć trochę wasabi na końcówkę noża i posmarować nim linie wzdłuż krawędzi.

A jak zwinąć tak przygotowane sushi? Najlepiej wykonać to zdecydowanymi ruchami, pomagając sobie przy tym matą. A brzeg nori, na którym nie znajduje się ryż, docisnąć tak, aby skleił się on z drugim, formując rolkę. Gdy uda nam się zwinąć sushi możemy przystąpić do krojenia. Tak przygotowane domowe sushi najlepiej pokroić ostrym nożem na około dwucentymetrowe kawałki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *