Naleśniki – taka prosta rzecz, lecz nie zawsze. Wychodzą Ci za grube albo zbyt tłuste? A może nie chcą się oderwać od patelni i każdy kolejny jest tylko coraz bardziej rozerwany? Mamy wskazówki, dzięki którym przyrządzisz naleśniki idealne.
Jak zrobić naleśniki? Podstawowy przepis na naleśniki
Teoretycznie, zrobienie naleśników to bułka z masłem. Trochę mąki, trochę mleka, chwila smażenia i gotowe. Lecz w praktyce, nie każdemu one wychodzą. Dlatego mamy podstawowy przepis na naleśniki, a wraz z nim kilka sprawdzonych wskazówek naszej redaktorki – specjalistki od tych placuszków.
Do zrobienia naleśników potrzebujesz 200 g mąki pszennej, 1 jajka, ok. 500 ml wody oraz szczypty soli. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, aby nie było grudek i można smażyć. Albo i nie, bo to jest właśnie pierwszy, podstawowy błąd. Ciasto na naleśniki musi odpocząć przez co najmniej 30 minut.
Gdy rano robisz śniadanie, a rodzina nie może się już doczekać, aż naleśniki trafią na stół, istnieje pokusa, aby zlekceważyć tę wskazówkę. Dlatego, żeby Cię nie kusiło, mamy radę – przygotuj ciasto dzień wcześniej i włóż je do lodówki.
Na chwilę zatrzymajmy się jeszcze przy wodzie. Najlepiej byłoby użyć gazowanej, choć nie jest to konieczność. Jeśli ciasto jest za gęste, trzeba będzie dolać więcej wody. Pamiętaj, że to nie są racuchy czy pankejki. Aby naleśniki wyszły cieniutkie, ciasto musi być rzadkie, łatwo rozprowadzać się po patelni.
A co z olejem? Na to są dwa sposoby. Możesz wlać łyżkę oleju do ciasta i nie dodawać jej potem na patelnię. My jednak rekomendujemy drugi sposób, czyli rozprowadzenie cienkiej warstwy tłuszczu przy pomocy pędzelka. Potem, jak uznasz, że naleśnik zbyt mocno przywiera, rozprowadzasz kolejną warstwę. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że całość wyjdzie zbyt tłusta.
A czy potrzebujesz specjalnej patelni do naleśników? Nie, aczkolwiek może być ona pomocna. Jednak gdy nie masz na nią miejsca, użyj „zwykłej”, tylko ważne jest, aby miała nieprzywierającą powierzchnię.
Naleśniki wegańskie i/lub bezglutenowe
Gdy już jesteś specem od naleśników, czas na wariacje. Zaczniemy od tego, jak zrobić naleśniki wegańskie – nie dodawaj do nich jajek, zwiększ jedynie ilość wody. I tutaj jeszcze kilka słów wytłumaczenia. Często można spotkać się z tym, że w przepisach, zamiast wody, jest mleko. Jednak zdaniem naszej specjalistki nie jest ono wcale konieczne, a naleśniki na wodzie są równie smaczne. Co więcej, łatwiej jest uzyskać cienkie placuszki. Jeśli nie jesteś przekonany, zastąp wodę mlekiem roślinnym w wersji wegańskiej.
W przypadku naleśników bezglutenowych wystarczy zamienić mąkę pszenną na tę, która jest naturalnie bezglutenowa. Z naszych doświadczeń wynika, że najlepiej sprawdza się mąką ryżowa, kukurydziana lub jaglana. Gdy nabierzesz wprawy, możesz eksperymentować z mąką gryczaną czy kasztanową, aczkolwiek ostrzegamy, że z nimi będzie trudniej.
Dutch baby – pieczony naleśnik
A teraz kilka propozycji dla prawdziwych wyjadaczy. Pierwsza z nich to dutch baby, czyli pieczony naleśnik, który najczęściej podawany jest z owocami i cukrem pudrem. Nie będziemy już podawać przepisu na niego, bo bez problemu znajdziesz go w internecie, na zachętę jedynie dodamy, że w smaku przypomina nieco budyń.
Zwykle znajdziesz też informację, aby zapiekać go w patelni żeliwnej, aczkolwiek naszym zdaniem sprawdzi się do tego jakiekolwiek naczynie żaroodporne.
Płonące naleśniki Suzette
Kolejna wariacja to naleśniki Suzette, czyli płonące naleśniki. To francuski przepis na naleśniki w syropie pomarańczowym, do którego na koniec dodaje się brandy i… podpala. Chociaż ten etap można całkowicie pominąć i przy okazji nic nie stracić na smaku.
Wytrawne naleśniki
Czy naleśniki zawsze muszą być podawane z dżemem, czy białym twarogiem i cukrem? Nie! Można zrobić wytrawny farsz do naleśników, dzięki czemu będą one świetną propozycją nie tylko na śniadanie, ale także na lunch czy… na obiad.
Nasze ulubione propozycje to naleśniki ze szpinakiem i fetą, pieczarkami i żółtym serem oraz z farszem jak do pierogów ruskich. W wersji obiadowej doskonale sprawdzą się naleśniki z sosem słodko kwaśnym i kurczakiem, a także zapiekane naleśniki typu enchiladas.
Zrobiłeś się głodny? W takim razie wracaj do punktu pierwszego i zabieraj się za zrobienie prostych, pysznych naleśników.