Koszty obsługi konta bankowego. Ile kosztuje konto w banku?

karty kredytowe

We współczesnym świecie trudno jest funkcjonować, nie posiadając konta bankowego, a dla niektórych osób jest to wręcz niemożliwe. Zdecydowana większość pracodawców przelewa na rachunek wynagrodzenie, dzięki posiadaniu konta w banku możemy szybko i bez wychodzenia z domu robić zakupy, opłacać rachunki i wykonywać wiele innych istotnych operacji. Oczywiście korzystanie z usług banku ma swoją cenę, dlatego warto przyjrzeć się temu, ile tak naprawdę kosztuje konto bankowe.

Jak szukać konta w banku?

Obecnie standardem jest to, że młodzi ludzie, stając się pełnoletni, zakładają konto w banku. Zdarza się i tak, że ich rodzice już wcześniej robią to za nich, aby odkładać tam np. oszczędności na ich przyszłość czy dalszą naukę na studiach. Będąc dorosłym, niejednokrotnie zmieniamy konta, zakładając rachunki w różnych bankach, w zależności od aktualnych potrzeb. Często kierujemy się tez tym, jaki bank ma najkorzystniejszą ofertę, a co za tym idzie – gdzie utrzymanie i prowadzenie konta będzie kosztować najmniej.

Aby być na bieżąco z ofertami banków, warto zaglądać od czasu do czasu na ich strony internetowe, ale nie tylko. Konto bankowe z najniższymi opłatami znajdziesz na bankier.pl, w popularnym rankingu internetowym. Ponadto banki organizują specjalne promocje, które niejednokrotnie dotyczą właśnie kont osobistych. Możliwe jest wtedy założenie rachunku bankowego za darmo, a nawet otrzymanie nagród, jeśli wykonamy np. odpowiednią ilość transakcji przy użyciu dołączonej do niego karty płatniczej. O tego typu ofertach możemy dowiedzieć się z kolei z rankingów promocji bankowych.

Ile kosztuje konto w banku?

Większość banków daje możliwość założenia konta osobistego za darmo, ewentualne opłaty dotyczą natomiast jego utrzymania. Powstaje w związku z tym pytanie, ile kosztuje utrzymanie konta bankowego? W najlepszym wypadku jest to również 0 zł, jeśli oczywiście spełnimy wymagania stawiane przez bank. Z reguły koszt utrzymania konta w banku nie przekracza kilkunastu złotych miesięcznie. Kwota ta może wzrosnąć, jeśli będziemy korzystać z dodatkowo płatnych funkcji, takich jak np. wyciąganie gotówki w bankomatach za granicą lub w siedzibie banku.

Większość banków oferuje klientom różne warunki, jeśli chodzi o ROR. Konta zupełnie darmowe mogą mieć ograniczoną funkcjonalność w stosunku do tych, za które trzeba zapłacić. Oczywiście mówimy tutaj o kontach standardowych, gdyż w przypadku kont premium trzeba zazwyczaj spełnić bardzo wyśrubowane warunki dotyczące miesięcznych wpływów lub zgromadzonego na nich majątku. W przeciwnym razie utrzymanie konta premium może kosztować nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Utrzymanie konta w banku – za co płacimy?

Jeśli nie uda nam się założyć zupełnie darmowego konta w banku, korzystając np. z promocji, to możemy spotkać się z koniecznością wnoszenia opłaty za:

 • prowadzenie konta,
 • wypłaty z bankomatów,
 • wykonywanie przelewów,
 • ustalanie stałych zleceń,
 • wydanie karty debetowej i jej użytkowanie.

Aby mieć pełną świadomość odnośnie wszystkich możliwych kosztów, należy zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, którą udostępnia każdy bank. Aby zostać zwolnionym z opłat, najczęściej należy spełnić takie warunki, jak:

 • dokonanie płatności karta na określoną kwotę miesięcznie, lub realizacji określonej liczby transakcji podpiętą do konta kartą debetową, np. 3 w miesiącu,
 • zapewnienia każdego miesiąca wpływu na rachunek w określonej kwocie, np. 1000 zł.

Warto pamiętać jednak o tym, że przy wyborze odpowiedniego konta bankowego istotne znaczenie mają nie tylko koszty, ale również funkcjonalność, o której już wspominaliśmy. W większości banków standardem jest już dostęp do bankowości internetowej za pośrednictwem aplikacji na telefon, nie mniej warto się upewnić, czy wybrany przez nas bank to gwarantuje. Należy się również zastanowić, jak często wyjeżdżamy np. za granicę i czy operujemy głównie gotówką, czy kartą. Czasem lepszym rozwiązaniem jest otwarcie konta, za które trzeba miesięcznie zapłacić kilkanaście złotych, niż ponosić koszty związane z wypłatą gotówki kilka razy w miesiącu.

Comments

 1. Jaro

  Ja ma wszystko za darmo, nawet nie muszę się specjalnie gimnastykować. Teraz darmowe konta to standard.

 2. Stilla

  Dla mnie właśnie przy wyborze konta było ważne to, jakie będą koszty jego utrzymania. Mam więc rachunek, który jest za 0 zł. Oczywiście muszę spełnić pewne warunki, ale nie są one niemożliwe, W zasadzie samo korzystanie z rachunku je zapewnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *