Jak wyrobić paszport? Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Paszport

Paszport to dokument, dzięki któremu możliwe jest potwierdzenie naszej tożsamości oraz narodowości. Jest on konieczny szczególnie w momencie, gdy planujemy wyjazd poza granice Unii Europejskiej. O paszport może ubiegać się każdy obywatel, chyba że sąd lub prokuratura postanowi inaczej. Jak jednak wyrobić taki dokument? Ile to kosztuje?

Jakie dane osobowe zawiera paszport?

Paszport to dokument tożsamości, który szczególnie istotny jest w trakcie wyjazdów za granicę kraju. Oprócz tak podstawowych danych jak imię i nazwisko czy data i miejsce zamieszkania znajdzie się tam również: obywatelstwo, płeć, podpis, numer PESEl, datę wydania paszportu, serię i numer dokumentu oraz informację o tym, kto go wydał. Rzecz jasna jest tam też zdjęcie z wizerunkiem twarzy. Dodatkowo paszporty posiadają także dane biometryczne, możliwe do odczytania przez komputery, wśród których jest wizerunek twarzy oraz odcisk palca (są one w paszportach wydanych od 2009 roku).

Jak wyrobić paszport – gdzie i jakie dokumenty są potrzebne?

Aby wyrobić paszport, należy zgłosić się z wnioskiem do odpowiedniego punktu paszportowego. Zazwyczaj dostępne są one w większych miastach. Można to także zrobić, w urzędzie wojewódzkim. Należy w tym celu przygotować wypełniony wniosek o wydanie paszportu, jedno kolorowe zdjęcie i dowód opłaty. Jeżeli mamy prawo do ulg, należy też przedstawić na to dowód. Potrzebny będzie także dowód osobisty lub ważny aktualnie używany paszport.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Za wydanie paszportu trzeba rzecz jasna zapłacić. Standardową ceną dla osób dorosłych to kwota 140 zł. W przypadku dzieci do lat 13 jest to 30 zł, a uczniowie od lat 13 i studenci płacą 70 zł. Kwotę 70 zł zapłacą także niepełnosprawni, emeryci, renciści, osoby przebywające w domu pomocy społecznej, kombatanci i osoby z Kartą Dużej Rodziny. Na jeszcze większą ulgę (35 zł) mogą liczyć uczniowie i studenci z rodzin wielodzietnych oraz dzieci z niepełnosprawnością z rodzin wielodzietnych.

Bezpłatnie o paszport mogą ubiegać się osoby po 70. roku życia, a także te, które przebywają na stałe w domu pomocy społecznej lub dostają zasiłek stały, a wyjazd za granice wiąże się z leczeniem. Za darmo możliwe jest wyrobienie tego dokumentu także w momencie, gdy nasz stary paszport ma wadę techniczną lub gdy jest się żołnierzem pełniącym służbę zagraniczną (nie dotyczy żołnierzy zawodowych).

Ważne! Jeżeli zdarzy się, że zgubisz paszport lub go zniszczysz, będzie to uznane za twoją winę i wówczas konieczne będzie zapłacenie znacznie wyższej ceny za wyrobienie nowego. Mówiąc dokładniej, wyniesie nas to 420 zł, czyli trzykrotność standardowych kosztów.

Jak długo czeka się na paszport?

Od momentu złożenia wniosku w odpowiednim punkcie paszportowym, czas oczekiwania na wydanie dokumentu wynosi około 30 dni. Czasem ten okres może się wydłużyć, dlatego warto pytać na miejscu, jak to wygląda. W wyjątkowych okolicznościach można też skrócić czas wydania dokumentu, jest to jednak tylko paszport tymczasowy i jego termin ważności nie przekracza 12 miesięcy, gdy paszporty wydawane w trybie normalnym ważne są przez 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *