Przelewy z zagranicy cechuje dłuższy czas oczekiwania na zaksięgowanie transakcji na koncie odbiorcy, w porównaniu z przelewami krajowymi. Niestety nie posiadamy jednoznacznej odpowiedzi na to jak sprawdzić, kiedy dojdzie przelew z zagranicy. Warto jednak poznać orientacyjny czas przelewu zagranicznego, by móc ocenić datę jego przybycia.
Czym jest przelew SEPA?
Istnieją dwa rodzaje systemów, które obsługą przelewy międzynarodowe. Pierwszym z nich jest SEPA, czyli Single Euro Payments Area. Obsługuje on płatności wykonywane w euro w krajach Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.
Środki księgowane są na koncie odbiorcy w bardzo krótkim czasie. Pojawiają się w kolejnym dniu roboczym po wykonaniu przelewu. Warto podkreślić, że jest on niezależny od godziny złożenia dyspozycji transakcji. Pieniądze zawsze (poza sytuacji losowymi typu awaria systemu) będą przekazane do dyspozycji odbiorcy w kolejnym dniu roboczym. W przypadku skorzystania z przelewu natychmiastowego przelew przekazywany jest w tym samym dniu. Przelewy zwykłe zazwyczaj są darmowe. Ponoszone są jednak koszty spreadu, czyli różnicy między kursem sprzedaży oraz kupna pieniędzy. Najczęściej nadawca i odbiorca ponoszą koszty naliczone przez swój bank.
Czym jest przelew SWIFT?
Drugim z systemów obsługujących przelewy międzynarodowe jest system SWIFT, czyli Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Służy on do realizowania przelewów w dowolnej walucie na terenie całego świata. Należy jednak pamiętać, że czas ich księgowania może być wydłużony w porównaniu z przelewami SEPA. Istnieją 3 opcje przelewu SWIFT:
- overnight, koty zostanie zrealizowany w tym samym dniu roboczym (zlecony do 13:00) lub kolejnym (zlecony po 13:00);
- tomnext realizowany w kolejnym dniu roboczym;
- spot, na którego realizację trzeba czekać 3 dni robocze.
Podczas podejmowania decyzji o typie przelewu SWIFT należy pamiętać o tym, że overnight i tomnext mogą być dużo droższe niż tradycyjny przelew spot. Nie są to koszty stałe, uzależnione są o kwoty przelewu. Dodatkowo ponoszone są opłaty związane ze spreadem oraz ewentualnie prowizja banków pośredniczących. W tym przypadku można podjąć decyzję o osobie ponoszącej koszty – nadawca, odbiorca lub podział kosztów.
Co wybrać – SEPA czy SWIFT?
Dużo korzystniejszym zarówno pod względem kosztów, jak i czasu przelewu zagranicznego jest system SEPA. Warto jednak pamiętać, że działa on jedynie na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Dodatkowo zajmuje się jedynie obsługą płatności w euro. W przypadku przesyłania przelewu zagranicznego z pozostałych krajów lub w innej walucie niż euro nie posiadamy wyboru co do systemu rozliczeniowego. Konieczne jest skorzystanie ze SWIFT. Należy jednak pamiętać, że to dużo droższa oraz zazwyczaj wolniejsza droga przekazania środków pieniężnych. Obydwa systemy nie posiadają dedykowanych kalkulatorów czasu przelewu, dlatego nie ma możliwości udzielenia odpowiedzi na pytanie jak sprawdzić, kiedy dojdzie przelew z zagranicy. W obydwóch przypadkach można jedynie bazować na terminach określonych w artykule.
Comments
No świetnie wszystko zebrane. Na pewno przyda się niejednej osobie takie podsumowanie. Muszę koniecznie zapisać w zakładkach.