Jak sprawdzić, kiedy dojdzie przelew? Godziny księgowania przelewów

monety i zegar

Bardzo rzadko spotykaną sytuacją jest ta, kiedy pieniądze pojawiają się na koncie odbiorcy niezwłocznie po wykonaniu przelewu. Sprawdzenie czasu dotarcia pieniędzy na Twoje konto może być niezwykle ważne np. podczas sprzedaży przez Internet czy oczekiwania na pożyczkę. Dowiedz się jak sprawdzić, kiedy dojdzie przelew!

Czym są godziny księgowania przelewów?

Większość transakcji międzybankowych na rynku polskim obsługiwana jest przez system Elixir. To kiedy dojdzie przelew, jest ściśle uzależnione od sesji przychodzących oraz wychodzących w banku nadawcy i odbiorcy. Sesjami wychodzącymi są godziny, w których bank nadawcy przesyła środki do banku odbiorcy. Sesjami przychodzącymi są godziny, w których przelew wpływa na rachunek odbiorcy. Mimo to, że działanie systemu Elixir usankcjonowane jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową, banki mogą ustalać indywidualnie godziny sesji wychodzących i przychodzących. Można odnaleźć je w Internecie. W sieci można znaleźć także informacje określające, do której godziny musi zostać złożona dyspozycja, by przelew mógł wziąć udział w danej sesji. Warto jednak zaznaczyć, że obowiązkiem banków jest ustalanie 3 sesji obydwóch rodzajów w ciągu dnia roboczego.

Od czego zależy czas dotarcia przelewu?

Czas oczekiwania na przelew krajowy jest uzależniony od kilku czynników. Wśród najważniejszych wyróżnić można czas wykonania przelewu. Znaczenie ma to czy został on zlecony w dzień roboczy, czy weekend lub dzień świąteczny. Kluczowa jest także pora dnia wykonania przelewu przez nadawcę. Banki nie prowadzą sesji wieczorem oraz w nocy. Za równie istotne uważa się banki obsługujące rachunki nadawcy i odbiorcy. Kwestia ta związania jest z opisanymi powyżej godzinami księgowania przelewów. Kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o czasie dotarcia przelewu jest rodzaj przelewu. Jak wspomniano wcześniej, Polsce większość transakcji przeprowadzana jest za pomocą systemu Elixir, w którym obowiązują 3 pory przyjmowania i wysyłania przelewów przez banki w ciągu dnia. Ponadto możliwe jest zrealizowanie przelewów natychmiastowych. To dodatkowo opcja płatna możliwa do wykorzystania w prawie każdym z banków. Dzięki niej pieniądze trafiają na konto odbiorcy bezpośrednio po zleceniu przekazania środków. Przelew ten jest niezależny od sesji przychodzących i wychodzących banków. Możliwe jest zlecenie natychmiastowego transferu środków w systemie Elixir oraz Bluecash.

Jak działają kalkulatory czasu przelewu?

Jak sprawdzić, kiedy dojdzie przelew? W tym celu można skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów czasu przelewu. Aby z nich skorzystać, konieczne jest posiadanie bardzo podstawowych danych, takich jak: bank nadawcy, nazwę własnego banku oraz datę i godzinę wykonania przelewy. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie orientacyjnego dnia i godziny, kiedy pieniądze trafią na nasze konto. Kalkulatory te obsługują większość banków działających w Polsce. Dodatkowo są to bardzo inteligentne narzędzia, które w obliczeniach uwzględniają dni wolne od pracy oraz święta. Warto jednak pamiętać, że ich wyliczenia mogą być błędne. Spowodować może to np. sytuacja, gdy nadawca poda niedokładny czas zlecenia przelewu.

Comments

  1. Arnold

    Nigdy się nad tym jakoś nie zastawiałem, ale taka wiedza może przydać się w wielu przypadkach. Muszę znaleźć taki kalkulator i zapisać w zakładach na komputerze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *