Czym jest BLIK? Jak działa? I z jakich płatności mobilnych możemy skorzystać w Polsce? Sprawdź i wykonuj tylko szybkie i bezpieczne transakcje.
BLIK – co to?
BLIK to jeden z najpopularniejszych systemów płatności mobilnych w Polsce, który jest dostępny w aplikacjach mobilnych banków. Jak działa BLIK? Ten specjalnie wygenerowany sześciocyfrowy kod, należy wpisać podczas wykonywania transakcji lub wypłaty gotówki z bankomatu, a następnie zatwierdzić go na swoim smartfonie. Kod należy przepisać od razu, ponieważ ze względów bezpieczeństwa jest on ważny tylko przez 2 minuty. BLIK to szybki i wygodny sposób dokonywania transakcji, a także kontrolowania swoich płatności.
A gdzie można płacić BLIKIEM? Głównie w sklepach internetowych, ale także w niektórych sklepach stacjonarnych, przyjmujących takie płatności (w tym przypadku kod BLIK wpisuje się na terminalu). Ten polski system płatności mobilnych umożliwia również wypłatę gotówki z bankomatów, a także przelewy na telefon bez podawania numeru rachunku odbiorcy.
Co ważne, aby posiadać BLIKA, nie trzeba ściągać kolejnej aplikacji, ponieważ został on zintegrowany z aplikacjami mobilnymi banków. A które z nich umożliwiają płatności za pomocą tego systemu? Sprawdź poniżej.
BLIK – które banki?
Płacenie BLIKIEM jest możliwe w takich bankach jak:
- PKO Bank Polski,
- Pekao SA,
- ING Bank Śląski
- Bank Millennium,
- mBank,
- Alior Bank,
- Getin Bank,
- Credit Agricole,
- Santander Bank Polska,
- T-Mobile Usługi Bankowe,
- BNP Paribas,
- Noble Bank,
- Spółdzielcza Grupa Bankowa.
Aby korzystać z tego systemu płatności mobilnych, wystarczy posiadać na smartfonie aplikację jednego z wyżej wymienionych banków.
Dlaczego warto korzystać z tego systemu płatności? Do głównych zalet tego rozwiązania należy szybkość i wygoda wykonywania transakcji. Ponadto korzystając z BLIKA, nie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo zeskanowania paska magnetycznego karty. Mamy również możliwość wypłaty mniejszych kwot bez prowizji.
Inne płatności mobilne w Polsce
Nieco inną metodą płatności zbliżeniowych jest HCE, która wykorzystuje komunikację pomiędzy telefonem a terminalem płatniczym. Dzięki tej technologii można płacić smartfonem, tak jak kartą debetową – wystarczy zbliżyć go do terminala płatniczego i zaakceptować transakcję. Taka płatność mobilna jest dostępna w telefonach z systemem Android w wersji min. 4.4 i z uruchomionym modułem NFC. A w jakich bankach można korzystać z HCE? W Alior Banku, Banku Pekao, PKO BP, Banku Millennium i ING Banku Śląskim. Ta usługa jest również dostępna w Santander Bank Polska, T-Mobile Usługi Bankowe oraz niektórych bankach spółdzielczych.
Inne popularne metody płatności mobilnych to Google Pay i Apple Pay. Ta pierwsza stworzona jest przez Google, działa na zasadzie elektronicznej portmonetki i oparta jest o wspomnianą wyżej technologię HCE, która pozwala na płatności zbliżeniowe telefonem. Z kolei Apple Pay to metoda płatności zbliżeniowych przeznaczona dla właścicieli iPhone’ów, iPadów, Apple Watch i MacBooków. Obecnie dostępna jest w 14 bankach.