To specjalistyczne badania wykonywane w określonym okresie ciąży, które pozwalają wykryć poważne wady rozwojowe lub choroby genetyczne u dziecka. W poniższym artykule opisujemy, na czym polega to badanie, kiedy należy je zrobić i jakie schorzenia są w stanie wykryć, kiedy dziecko jest jeszcze w łonie matki.
Na czym polegają badania prenatalne?
Jak już wspomniano we wstępie, badania prenatalne pozwalają na wczesne wykrycie wad wrodzonych oraz chorób genetycznych, jeszcze na w okresie płodowym. Jest to badanie nieobowiązkowe, które powinny zrobić kobiety które:
• mają więcej niż 35 lat,
•, w których rodzinie występowały choroby genetyczne,
• urodziły dziecko z wadą genetyczną,
•, które kilkukrotnie poroniły.
Badanie jest nieinwazyjne i pozwala oszacować ryzyko wystąpienia wad rozwojowych oraz chorób genetycznych, jednak na ich podstawie nie można postawić konkretnej diagnozy. Nie niosą za sobą żadnych powikłań i pozwalają precyzyjnie określić rodzaje zaburzeń płodu.
Kiedy wykonać badania prenatalne?
Badanie prenatalne lub inaczej, USG genetyczne wykonywane jest między 11 a 13 tygodniem ciąży oraz między 18 a 23 tygodniem. Lekarz wprowadza przez pochwę specjalną głowicę ultrasonografu, który odbija od płodu ultradźwięki i przetwarza dane na obraz na monitorze. Badanie trwa długo, od pół godziny lub nawet dłużej, ponieważ wymaga ogromnej precyzji i dokładności. Podczas badania lekarz sprawdza pęcherzyk ciążowy, grubość fałdu karkowego maleństwa, kość nosową, paliczki dłoni, zarys oraz wymiary narządów wewnętrznych. Ocenia również stan macicy, łożysko, pępowinę oraz płyn owodniowy.
Jakie choroby wykrywają badania prenatalne?
Tego typu badanie pozwala z dużą dokładnością ocenić, czy dziecko obciążone jest takimi wadami jak:
• zespół Downa,
• zespół Edwardsa,
• zespół Turnera,
• zespół Patau,
• rozszczepienia podniebienia,
• wada cewy nerwowej,
• wrodzone wady serca.
Wczesne wykrycie powyższych chorób i wad pozwala na skierowanie matki do specjalisty w celu jak najszybszego rozpoczęcia leczenia. Wiele chorób można leczyć już na etapie życia płodowego. W przypadku wad nieuleczalnych przyszli rodzice mają dostatecznie dużo czasu na oswojenie się z myślą, że dziecko będzie chore i będzie wymagało specjalistycznej opieki. To daje im czas na zorientowanie się, do jakich specjalistów będą musieli się zgłosić po urodzeniu dziecka oraz, na odpowiednie przygotowanie się pod względem zakupu specjalistycznego sprzętu medycznego. Jeśli badania nie wykażą żadnych nieprawidłowości oraz odchyleń od normy, wówczas rodzice będą mogli ze spokojem i ulgą, oczekiwań narodzin wyczekanego dziecka.
Zarówno badania prenatalne, jak i podstawowe są niezwykle istotne i żadna kobieta, zwłaszcza taka, która znajduje się w grupie ryzyka, nie powinna ich zaniedbywać. Mimo że mogą one wywoływać mniejszy lub większy stres oraz powodować różne objawy, to mimo wszystko trzeba się przełamać i wykonać je dla dobra maleństwa.