Kto i kiedy odkrył hipnozę?

mężczyzna podczas sesji hipnozy

Hipnoza to jedno z najbardziej intrygujących i tajemniczych zagadnień psychologicznych. Co prawda, jako metoda terapeutyczna, jest stosunkowo młoda, jednak z jej potęgi korzystano już w starożytności. Chcesz dowiedzieć się kto i kiedy odkrył hipnozę? Zapraszamy do lektury!

Jaka jest geneza hipnozy?

Historia hipnozy sięga starożytności, kiedy to w Egipcie oraz Grecji praktykowano metody zmiany świadomości. Wskazują na to badania archeologiczne grobów faraonów, w których odnaleziono liczne hieroglify i rysunki przedstawiające sceny seansu hipnotycznego na pacjentach przez kapłanów. W starożytnej Grecji zaś odprawiane były specjalne rytuały, które zmieniały świadomość, a pacjenci w transie byli uzdrawiani bądź przepowiadali przyszłość.

Kto i kiedy odkrył hipnozę jako metodę terapeutyczną?

Na uznanie hipnozy jako metody terapeutycznej złożyło się wiele czynników, a wpływ na to miało wielu naukowców, badaczy i lekarzy, którzy opracowywali ten temat przez wiele lat.

Mesmerowska teoria hipnozy

Mimo że hipnoza towarzyszyła ludzkości niemal od początku jej istnienia, dopiero w XVIII wieku, austriacki lekarz Franz Anton Mesmer, wprowadził ją jako jednostkę terapeutyczną. Naukowiec był przekonany, iż istnieje specjalna, magiczna siła, która wykorzystywana może być do leczenia. Nazwał ją zwierzęcym magnetyzmem. Co ciekawe, Mesmerowska teoria była długo popularna w niemal całej Europie, jednak ostatecznie została przez naukę odrzucona.

Hipnoza w XIX wieku

W XIX wieku James Braid, szkocki chirurg, skrupulatnie badał oraz opisywał proces hipnozy i jej transu. Ponadto to on wprowadził termin hipnozy, który zaczerpnął od greckiego hypnos — snu i zastąpił wcześniejszy termin mesmeryzmu. Warte podkreślenia jest, że Braid swoim dorobkiem naukowym przyczynił się do uznania hipnozy, jako metody terapeutycznej i spopularyzował ją wśród kręgów medycznych.

Hipnoza we współczesności

XX wiek przyniósł rozkwit tej dziedziny psychologii oraz nauki. Wielu uznanych badaczy latami zajmowało się hipnozą i możliwościami jej wykorzystania podczas psychoterapii. Wśród znanych nazwisk wyróżnić możemy takie jak: Milton Erickson, Dave Elman, Ernest Hilgard. Sam ojciec psychoanalizy Sigmund Freud, praktykował ją w początkowej fazie swojej kariery i mimo że później z niej zrezygnował, wskazywał, że wprowadzenie w trans pomaga w uwalnianiu skrywanych traum, emocji oraz poprawiało stan psychiczny pacjentów.

Jak dzisiaj wykorzystuje się hipnozę?

Obecnie hipnoza wykorzystywana jest dosyć szeroko. Stanowi ważny element psychoterapii, gdzie wykorzystuje się ją do przezwyciężania problemów emocjonalnych i behawioralnych. Ponadto, z możliwości wprowadzania w trans, korzysta się w medycynie, udowodniono, że techniki hipnoterapeutyczne pomagają w przezwyciężeniu lub zminimalizowania bólu i objawów niektórych chorób. Hipnoza obecna jest również w sporcie, gdzie pomaga zwiększyć koncentrację, motywację i skupienie na celu. Warto również wspomnieć, że wprowadzanie w trans jest również elementem niektórych programów rozrywkowych, w których publiczność zaskakiwana jest łatwością, z jaką można wprowadzić w trans i wykonywać np. śmieszne zadania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *