Kto odkrył Przylądek Dobrej Nadziei?

droga morska do przyladka dobrej nadziei

Liczne odkrycia geograficzne zawdzięczamy wyprawom dzielnych podróżników, którzy szukali nowych dróg dotarcia do dalekich lądów. Wiele miejsc na świecie zostało odkrytych przypadkowo, jednak w późniejszym czasie posłużyły one jako wyznacznik do dalszych ekspedycji. Tak właśnie było z najdalej wysuniętym na południe przylądkiem Afryki. Kto odkrył Przylądek Dobrej Nadziei? Poznaj tę historię.

Kto i kiedy odkrył Przylądek Dobrej Nadziei?

Na XV wiek przypadają liczne odkrycia geograficzne, które były motywowane chęcią rozszerzania szlaków handlowych. Podróżnikom szczególnie zależało na dotarciu do Indii, skąd sprowadzono różne zioła i przyprawy. Za prekursora wypraw uważa się Henryka Żeglarza — trzeciego syna króla Portugalii Jana I Dobrego i promotora podróżników. Chociaż sam nigdy nie zdecydował się wsiąść na statek, mocno wspierał żeglarzy, którzy wyruszali na morze.

Polityka króla Portugalii Jana II kładła nacisk na odkrycie drogi morskiej do Indii. Podróżnicy podejmowali liczne próby dotarcia w to miejsce drogą morską. Jednym ze śmiałków, którzy podjęli próbę wyznaczenia trasy do Indii był Bartolomeu Dias. W 1488 roku dotarł on do najdalej wysuniętego na południe przylądka Afryki, któremu nadał nazwę Przylądek Burz. Później została ona zmieniona na Przylądek Dobrej Nadziei, ponieważ odkrycie to ostatecznie pozwoliło wyznaczyć morski szlak handlowy do Indii.

Jak doszło do odkrycia Przylądka Dobrej Nadziei?

Bartolomeu Dias wyruszył na wyprawę odkrywczą w sierpniu 1487 roku. Na początku podróż przebiegała pomyślnie, jednak u krańcowych wybrzeży Afryki załoga napotkała burzę, która zepchnęła statek daleko na południe. Bartolomeu Dias stracił orientację na morzu, więc postanowił kierować się na wschód. Nie widząc lądu, załoga była zmuszona żeglować po morzu przez wiele dni. W końcu podróżnik podjął decyzję o zmianie kursu na północ, sądząc, że statek dawno minął południowy kraniec Afryki. Załoga była zdziwiona, gdy wkrótce na horyzoncie pojawił się ląd.

W ten sposób 3 lutego 1488 roku Bartolomeu Dias dotarł do przylądka, który ze względu na panującą na morzu burzową aurę, nazwał Przylądkiem Burz, jednak jego nazwa została później zmieniona przez króla Jana II. Opłynięcie Przylądka Dobrej Nadziei pozwoliło podróżnikowi dotrzeć również do Przylądka Igielnego.

Dlaczego Bartolomeu Dias nie przypłynął do Indii?

Bartolomeu Dias mógł zasłynąć jako odkrywca drogi do Indii. Dlaczego jednak tak się nie stało? Załoga statku była wyczerpana panującymi na morzu warunkami atmosferycznymi. Marynarze odmówili udziału w dalszej podróży, więc statek obrał kurs powrotny. Bartolomeu Dias wrócił do Portugalii w 1489 roku, dokumentując po drodze szczegółowo wygląd zachodniego wybrzeża Afryki. Skoro temu podróżnikowi nie udało się dotrzeć do Indii, to kto odkrył drogę morską do Indii? Zdołał to osiągnąć podróżnik Vasco da Gama, w 1498 roku.

Dziesięć lat później Bartolomeu Dias ponownie wyruszył w podróż w stronę Azji. Niestety statek, którym płynął, rozbił się podczas sztormu na Atlantyku niedaleko Przylądka Dobrej Nadziei, a żeglarz utonął.

Comments

  1. alicja

    Przylądek Dobrej Nadziei jest na mojej liście podróżniczych marzeń <3 miło jest się dowiedzieć o nim czegoś więcej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *