Historia ziaren mocy, czyli kto odkrył kawę?

kto odkryl kawe

Być może codziennie delektujesz się przepysznym czarnym napojem o pobudzającym działaniu, jednak zapewne nigdy dotąd nie zastanawiałeś się, kto odkrył kawę. Jaka jest historia powstania kawy? Poznaj najsłynniejsze legendy i historie na temat pochodzenia tego popularnego napoju.

Legenda o pasterzu Kaldim i kawie

Powstało wiele legend na temat tego, kto odkrył kawę. Jedną z najbardziej popularnych historii jest legenda o pasterzu Kaldim żyjącym w Etiopii w IX wieku. Zauważył on, że część wypasanych przez niego kóz dziwnie się zachowuje — były one bardzo pobudzone. Zaobserwował, że zwierzęta skubią czerwone owoce rosnące na zielonym krzewie. Pasterz nie wiedział, czym są czerwone jagody i dlaczego kozy po ich zjedzeniu są tak ożywione. Postanowił zasięgnąć rady mnichów z pobliskiego klasztoru.

Zakonnicy również nie byli pewni, do czego służą owoce, więc zdecydowali się sprawdzić ich działanie. Zaparzyli ziarna w gorącej wodzie, jednak smak naparu okazał się gorzki. Uznali, że jagody nie są przydatne i wrzucili je do ognia. Po pewnym czasie z pieca zaczął unosić się cudowny aromat. W ten sposób mnisi wpadli na pomysł prażenia i zaparzania ziaren kawy. Przygotowany w ten sposób wywar miał przyjemny smak i działał pobudzająco. Zakonnicy okrzyknęli kawę darem Niebios, ponieważ po jej wypiciu nie odczuwali oni zmęczenia przez wiele godzin.

Historia o mnichu Omarze

Kolejną opowieścią na temat pochodzenia kawy jest historia o smutnym szejku Ali Ben Omarze z Jemenu, który był lekarzem. Podróżował on ze swoim mistrzem Schadeli do miasta Mocha. Niestety podczas wędrówki jego mistrz zmarł, a Omar dotarł do miasta sam. Tam zaczął pomagać ludziom, którzy cierpieli na różne dolegliwości. Uzdrowił też córkę króla i zakochał się w niej. Jednak władca nie wyraził zgody na ich ślub i zesłał Omara do pustynnej jaskini niedaleko góry Ousab.

Zrozpaczony mnich żarliwie modlił się do Allaha. Jego prośby zostały wysłuchane, ponieważ rano przed wejściem do jaskini znalazł on barwnego ptaka, który trzymał w dziobie gałązkę z czerwonymi jagodami. Omar postanowił je zjeść, ale były bardzo gorzkie. Wpadł na pomysł wrzucenia ich do ognia w nadziei, że po spaleniu stracą swój nieprzyjemny smak. Po zalaniu gorącą wodą ziarna zaczęły wydzielać przyjemną woń. Omar wypił napar i postanowił poczęstować nim pielgrzymów zmierzających do Mochy. Szybko rozprzestrzeniła się wieść o napoju posiadającym pobudzające właściwości. Kiedy dotarła ona do króla, sprowadził on Omara z powrotem do miasta i pozwolił mu wziąć za żonę jego córkę.

Prawdziwa historia parzenia kawy

Historia kawy jako napoju nie jest do końca jasna. Wiadomo jednak, że krajem jej pochodzenia rzeczywiście jest Etiopia. Owoce kawowca były znane tam już w 1000 roku, jednak na początku spożywano mielone owoce jako dodatek do chleba lub w formie gęstej zupy.

Zwyczaj picia kawy został spopularyzowany w Stambule w XVI wieku, gdzie powstała pierwsza kawiarnia. Początkowo do pomysłu podchodzono sceptycznie. Przez pewien czas picie kawy było uważane za nieczystą praktykę, jednak już pod koniec wieku rytuał delektowania się tym czarnym napojem stał się bardzo popularny.

Do dzisiaj nie wiadomo do końca, kto odkrył kawę, jednak ten aromatyczny napój jest codziennie spożywany przez wielu ludzi na całym świecie.

Comments

  1. Frania

    O kurcze, nie znałam żadnej z tych historii o kawie, ale nigdy też nie zastanawiałam się nad jej pochodzeniem. Jak widać kawa towarzyszy nam od zarania dziejów…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *