Kto odkrył drogę morską do Indii?

plynacy statek

Podróże w XV wieku stanowiły ważny krok na drodze rozwoju cywilizacji i pozwalały zawierać liczne umowy handlowe. Jedną z misji w tamtym czasie było odkrycie drogi morskiej do Indii. Zastanawiasz się, komu zawdzięczamy jej odkrycie? Poznaj tę burzliwą historię.

Kto jako pierwszy odkrył drogę morską do Indii?

Liczni podróżnicy poszukiwali drogi morskiej do Indii, która umożliwiłaby Europie prowadzenie swobodnej wymiany handlowej. Ze względu na napiętą sytuację na świecie związaną z opanowaniem przez Turków Osmańskich wybrzeży Morza Śródziemnego — cieśnin na Morzu Czarnym, Azji Mniejszej i Bliskiego Wschodu — dotarcie do Indii drogą lądową stało się bardzo utrudnione. Zatem uzasadnione było znalezienie nowego szlaku handlowego.

W 1488 roku portugalskiemu podróżnikowi Bartolomeu Diasowi udało się dotrzeć do najbardziej wysuniętego na południe krańca Afryki, który dzisiaj nosi nazwę Przylądek Dobrej Nadziei. W podobnym czasie do Indii na arabskim statku przypłynął Pedro de Covilhão — królewski emisariusz i podróżnik z Portugalii. Przesłał on królowi z Kairu mapę oraz informacje na temat swojej podróży. W ten sposób odkryto, że istnieje możliwość dotarcia do Indii nie tylko z Afryki, ale również z Przylądka Dobrej Nadziei. Odkrycie drogi morskiej do Indii powierzono podróżnikowi Estevão da Gama, jednak jego przedwczesna śmierć sprawiła, że wyprawa nie doszła do skutku. Zatem misję tę przejął jego syn — Vasco da Gama. To on jako pierwszy dotarł do Indii drogą morską.

Jak Vasco da Gama odkrył drogę do Indii?

Wyprawa Vasco da Gamy była nie lada wyzwaniem. Wyruszył on razem z załogą z Lizbony 8 lipca 1497 roku i płynęli wzdłuż wybrzeży Afryki przez Teneryfę i Wyspy Zielonego Przylądka. Podczas podróży na pokładzie często wybuchał bunt, ponieważ na morzu panowały niesprzyjające warunki atmosferyczne. Vasco da Gama sukcesywnie musiał tłumić narastające wśród załogi niezadowolenie. 4 listopada 1497 wyprawie udało się dostrzec do Przylądka Dobrej Nadziei, by miesiąc później wypłynąć na nieznane dotąd wody. W marcu 1498 roku Vasco da Gama przypłynął ze swoją załogą do Mozambiku. Chcąc zyskać przychylność miejscowej ludności, marynarze podali się za muzułmanów. Kiedy prawda wyszła na jaw, załoga musiała uciekać.

14 kwietnia 1498 udało im się dopłynąć do Mombasy. Miasto to okazało się bardziej przyjazne dla przybyłych, więc Vasco da Gama postanowił poszukać przewodnika, który wskazałyby drogę do Indii. 20 maja 1498 roku załoga w końcu zawitała do Indii, docierając do miasta Kalikut na Wybrzeżu Malabarskim.

Jak przebiegło zawieranie umowy handlowej z Indiami?

Po dotarciu do Indii Vasco da Gama chciał zobaczyć się z miejscowym królem. Ich negocjacje jednak były dosyć napięte, ponieważ dary przywiezione przez podróżnika nie spełniały oczekiwań władcy. Vasco da Gama zaoferował mu m.in. beczkę oliwy, beczkę miodu i płaszcze ze szkarłatnego sukna, podczas gdy król oczekiwał złota. Ostatecznie jednak umowę handlową udało się zawrzeć. Vasco da Gama opuścił Indie potajemnie 29 sierpnia 1498 roku. Jednak nieprzyjazne warunki na morzu wywołane monsunami sprawiły, że podróż powrotna była znacznie bardziej uciążliwa. Wkrótce część załogi zaczęła chorować i umierać na szkorbut.

Ostatecznie Vasco da Gama dotarł do Lizbony 29 sierpnia 1499 roku. Chociaż sam nie był zadowolony z wyników wyprawy, ponieważ podczas podróży zmarł jego brat Paolo, przez rodaków został przywitany jak bohater.

Comments

  1. Franciszek

    No proszę, niezłe interesy tam robili w tych Indiach. Królowie zawsze oczekują złota…kto by się spodziewał 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *