Kto odkrył Amerykę?

Odkrycie Ameryki

Wydaje się, że historyczne odkrycie Ameryki jest dla każdego współczesnego obywatela faktem tak znanym, że mało kto zadaje sobie pytanie: kto właściwie odkrył Amerykę? Oficjalnie wiemy, że jest to Krzysztof Kolumb, ale czy był ktoś wcześniej? Wydaje się, że tak…

Kto pierwszy odkrył Amerykę?

W dyskursie europejskim oraz wszystkich szkolnych podręcznikach możemy przeczytać, że pierwszą osobą, która dopłynęła do tego kontynentu, jest Krzysztof Kolumb. Miało to miejsce w 1492 – więcej o wyprawie poniżej. Kolumb wpisywany jest w podręcznikach właśnie jako główny odkrywca Ameryki.

A Jedak były na mapie odkryć tego niezwykłego kontynentu co najmniej dwa punkty, o których zapomina się nieco w popularnym ujęciu historii Ameryki – po pierwsze, pierwszymi osadnikami kontynentu byli Indianie (nazwani tak przez pomyłkę przez Kolumba). To przedstawiciele azjatyckich społeczności łowieckich, którzy przybyli na tereny Ameryki właśnie z Azji w okresie wielkiego zlodowacenia, między 40 000 a 17 000 lat temu!

Przedstawicieli cywilizacji europejskiej bardziej jednak interesuje, kto z naszego kręgu kulturowego w istocie jako pierwszy postawił stopę na nieodkrytym lądzie. Otóż nie był to Krzysztof Kolumb.

Pierwszym Europejczykiem, który w istocie odkrył Amerykę, był wiking Leif Eriksson. Dotarł on na kontynent na początku XI wieku, a opis ziem, do których dopłynęła jego załoga, znajduje się odnalezionym dokumencie „Saga o Grenlandczykach”.

Wyprawa Kolumba

Wszystko zaczęło się od fascynacji Indiami. Ówcześni Europejczycy postawili sobie za cel dotarcie do tej mitycznej krainy obfitującej w aromatyczne przyprawy, jakimi są pieprz, goździki i wanilia. Europejczyków, a szczególnie dwór Portugalii i Hiszpanii nęciły także potencjalne złoża kamieni szlachetnych. O ile wybrzeża Indii opłynęli już Bartolomeu Dias i Vasco da Gama, o tyle Krzysztof Kolumb postawił sobie za cel oficjalne dopłynięcie do Azji i przywiezienie stamtąd łupów oraz założenie osady.

Kolumb korzystał z dzieł Ptolemeusza i opierając się na założeniu, że ziemia jest kulista, postanowił płynąć przez Ocean Atlantycki w kierunku zachodnim. Po wielu staraniach, przekonał on do sfinansowania swojej wyprawy Izabellę Kastylijską i 3 sierpnia 1492 roku wyruszył on z załogą 3 statków na wyprawę w poszukiwaniu indyjskich przypraw i kosztowności.

Odkrycie Ameryki, nie Indii

Krzysztof Kolumb dopłynął na nowy kontynent 12 października 1492 roku. Była to, jak dziś wiemy wyspa San Salwador, uznana przez Kolumba za jedną z japońskich wysepek. Radości załogi nie było końca. Po opłynięciu innych wysp, w tym Kuby i Haiti, Kolumb z tryumfem godnym odkrywcy, powrócił do Hiszpanii. Krzysztof Kolumb zorganizował następnie 3 kolejne wyprawy na kontynent. Mieszkańców lądu nazwał Indianami.

Być może jeszcze przez wiele lat bylibyśmy przekonani, że Krzysztof Kolumb naprawdę odkrył Indie, gdyby nie Włoch Amerigo Vespucci. Dwadzieścia lat później, podczas eskapady na amerykański kontynent odkrył, że ląd, do którego dopłynął Kolumb to nie Azja, a zupełnie nowy kontynent. Nazwano go, od imienia żeglarza Ameryka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *