Kiedy został odkryty polon i rad?

Laboratorium - odkrycie radu i polonu

Być może wiesz, kto i kiedy odkrył rad, ale zastanawiasz się, co to jest polon? Odkrycie tych pierwiastków było przełomem. Obydwie substancje mają moc zarówno „twórczą”, jak i niszczycielską; mogą leczyć, ale mogą też zabijać.

Odkrycie Curie – Skłodowskiej

Obydwie substancje zostały odkryte w tym samym roku przez jedną z najsłynniejszych Polek: Marię Curie – Skłodowską. Odkrycie przypisuje  się jej wspólnie z mężem, jednak warto zaznaczyć, że w owych czasach kobieta nie mogła w pełni samodzielnie podpisywać się pod swoimi odkryciami, a jej nazwisku pod wynalazkiem zawsze towarzyszył męski „patron”. Rad i polon zostały odkryte w laboratorium w 1898 roku. Sama notka o istnieniu nieznanego do tej pory nauce pierwiastka, jakim jest rad, została umieszczona w sprawozdaniu Francuskiej Akademii Nauk 26 grudnia 1898 roku. Za to odkrycie, wspólnie z profesorem Henri Becquerel ’em, Maria otrzymała prestiżową nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1903 roku.

Kiedy i jak odkryto rad?

Odkrycie radu polska noblistka zawdzięcza francuskiemu fizykowi, Henri Becquerel 'owi, który rozpoczął badania nad solami uranu, stwierdzając, że emituje on nieznane wcześniej promieniowanie. Studiując wówczas na Sorbonie i szukając tematu do rozprawy, która była jej potrzebna do uzyskania stopnia doktora, słynna Polka podjęła badania w tym temacie. Zaczęły się one z końcem 1897 roku.

Rad to pierwiastek, który wkrótce po jego odkryciu zaczął być używany między innymi w medycynie. Najważniejsze związki radu to chlorek i węglan, używane zarówno w terapii nowotworów, jak i przy produkcji farb. Paradoks polega na tym, że rad jest bardzo radioaktywny i zwiększa zachorowalność osób już chorych, a także z nim pracujących, m.in. na białaczkę. Rad ma działanie mutacyjne, a jego obecność w środowisku wynika między innymi z obecności kopalin, które z kolei wchodzą w skład betonu.

Kiedy i jak odkryto polon?

Polon został odkryty przez polską noblistkę w tym samym roku co rad. Jego nazwa nie jest przypadkowa – Maria Curie – Skłodowska nadała mu to miano od słowa „Polska”, chcąc jednocześnie zwrócić uwagę na trudną sytuację jej ojczyzny. W owym czasie bowiem Polska była po zaborami.

Początkowo, swoje badania Skłodowska prowadziła sama, dopiero w roku 1898 dołączył do niej mąż.

Właściwości polonu są zbliżone do selenu. Jest silnym emiterem promieniowania alfa, co oznacza, że ma działanie radioaktywne. Jest używany między innymi jako źródło ciepła w pojazdach kosmicznych i wygodne oraz bogate źródło cząsteczek alfa.

Jeśli natomiast chodzi o organizmy żywe, polon jest silnie trujący w przypadku dostania się do organizmu – będąc poza nim, jego działanie nie jest bardzo toksyczne.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *