Kiedy odkryto Antarktydę, kto tego dokonał?

Lodowiec na Antarktydzie

Antarktyda to najpóźniej odkryty kontynent. Jej powierzchnia w 98% pokryta jest śniegiem oraz lodem i jako jedyne miejsce na Ziemi nie jest trwale zamieszkiwane przez ludzi i eksploatowane gospodarczo. Jesteś ciekawy, kiedy i kto odkrył Antarktydę?

Gdzie leży Antarktyda?

Antarktyda to piąty co do wielkości kontynent, o powierzchni 14,2 mln km2, otoczony przez Ocean Południowy. Jest to najbardziej wysunięty na południe ląd i znajduje się w okolicach koła podbiegunowego. Ta lodowa pustynia zamieszkiwana jest przez pingwiny, foki i wieloryby.

Kto i kiedy odkrył Antarktydę?

Pierwsze udokumentowane próby zbadania tego zimnego lądu były podejmowane już w XVIII w. Według zachowanych informacji to James Cook jako pierwszy opłynął Antarktydę. Przypuszczalnie udało mu się to w latach 1772-1775.

Pierwszym człowiekiem, który postawił nogę na lądzie Antarktydy, był natomiast Leonard Christensen. Wyczyn ten miał miejsce w 1895 roku. To właśnie ten kapitan norweskiej wyprawy zapoczątkował eksplorację i odkrycie głębi kontynentu.

Kolejną przełomową datą był rok 1911, kiedy to inny norweski badacz, Roald Amundsen, jako pierwszy człowiek na świecie dotarł na Antarktydę po prawie 3 miesiącach wyprawy psim zaprzęgiem.

Polski akcent na Antarktydzie

Warto wspomnieć o wyprawie odbywającej się w latach 1898-1899. Podczas niej miało miejsce pierwsze zimowanie naukowej ekspedycji, a kierownikiem naukowym wyprawy był Polak – Henryk Arctowski, zaś drugim polskim uczestnikiem – Bolesław Dobrowolski.

Na cześć Henryka Arctowskiego wzniesiona została baza – Polska Stacja Antarktyczna, którą każdego roku odwiedza około 3000 osób.

Ekspedycja Discovery

W latach 1901-1904 obyła się brytyjska oficjalna wyprawa w rejony Antarktydy. Miała ona za zadanie zbadanie terenu, który w przeważającej części był jeszcze nieodkryty. Dowódcą wyprawy był Robert Falcon Scot, a udział wzięli w niej również: Ernest Shackleton, Frank Wild, Tom Crean, Edward Adrian Wilson i William Lashly.

Osiągnięcia wyprawy to m.in:

  • odkrycia Ziemi Króla Edwarda,
  • oznaczenie wysokości ponad 200 szczytów,
  • odkrycie południowego bieguna magnetycznego Ziemi,
  • odkrycie i opisanie koloni pingwinów cesarskich,
  • odkrycie zdrowotnego, szczególnie przeciwszkorbutowego działania foczego mięsa.

Czy można podróżować po Antarktydzie?

Wycieczka na Antarktydę jest jak najbardziej możliwa. Już coraz więcej biur podróży posiada je w swojej ofercie. Co prawda, nie ą to tanie wakacje, ale szczęśliwcy, którzy na żywo mogli podziwiać tysiące pingwinów, są zgodni, że zdecydowanie warto, a wspomnienia pozostają w pamięci na całe życie.

Antarktyda, pomimo tego, że już dawno odkryta, w dalszym ciągu pozostaje lądem ciekawym, niesamowitymi i budzącym ludzką ciekawość. Szczęśliwcy, którzy mieli możliwość zobaczenia ją na żywo, są zgodni, że była to najciekawsza wyprawa ich życia.

Comments

  1. On@!

    Wycieczka na Antarktydę to moje największe marzenie. Szkoda, że ta wyprawa jest taka kosztowna. No nic, może kiedyś mi się to uda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *