Kto odkrył prąd i jaka jest historia elektryczności?

Historyczne żarówki elektryczne

Prąd elektryczny jest dziś nieodłączną częścią naszego świata. Funkcjonowanie bez niego może wydawać się nawet niemożliwe, choć biorąc pod uwagę dzieje świata, człowiek wykorzystuje ten fenomen dość krótko. Jak to często również bywa, tak znaczący wynalazek nie ma jednego odkrywcy, ponieważ składają się na niego dokonania wielu myślicieli. Prezentujemy więc poniżej krótką historię prądu i próbę określenia, kto go odkrył.

Bateria prądu elektryczna Alessandra Volty

W kwestii prądu elektrycznego pewna jest jedna rzecz, a mianowicie to, że nikt go nie wynalazł. Energia elektryczna to zjawisko, które jest starsze od każdego z jego badaczy, ale przyjmuje się, że jego głównym odkrywcą był Alessandro Volta. To właśnie ten włoski fizyk i wynalazca prowadził liczne badania nad elektrycznością oraz analizował i konstruował przełomowe przyrządy pomiarowe. Jednym z jego ważniejszych wynalazków był elektroskop z 1781 roku, który pozwalał na przeprowadzanie pomiarów napięcia elektrycznego.

Jego najbardziej znanym, a tym samym rewolucyjnym wynalazkiem, był stos galwaniczny. Znana również jako Stos Volty była to konstrukcja, która umożliwiała magazynowanie energii elektrycznej, czyli bateria. Wielkie znaczenie jego dokonań w świecie fizyki i nauki w ogóle może potwierdzać nazwa jednostki potencjału elektrycznego, która od jego nazwiska została nazwana właśnie Volt.

Żarówka elektryczna Thomasa Edisona

Przenosząc się w czasie nieco do przodu oraz skupiając się na terenie Stanów Zjednoczonych, nie można pominąć zasług, jakie dla elektryczności miały działania Thomasa Edisona. Był on jednym z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych inżynierów, wynalazców oraz przedsiębiorców. W ramach swojej działalności na rzecz techniki zostało mu przyznanych około 1000 patentów na poszczególne wynalazki. Jego najbardziej znanym i jednym z ważniejszych osiągnięć, była opatentowana w 1879 roku żarówka elektryczna.

Postać Edisona powinna również przychodzić na myśl przy pytaniu o to, kto odkrył prąd stały, ponieważ to za sprawą jego działań otwarta i uruchomiona została pierwsza na świecie elektrownia prądu stałego. Z jego bardziej makabrycznych wynalazków warto wymienić krzesło elektryczne, które w znaczącym stopniu zmieniło formę oraz postrzeganie procedury egzekucji w Stanach Zjednoczonych. Warto jednak pamiętać, iż konstrukcja ta bezpośrednio łączy się z tym, kto odkrył prąd przemienny, ponieważ elektryczna maszyna egzekucyjna miała być odpowiedzią na działania innego wielkiego wynalazcy tamtych czasów.

Silnik przemiennego prądu elektrycznego Nikoli Tesli

Nikola Tesla jest uważany za jednego z najwybitniejszych wynalazców w historii, a większość życia poświęcił na badaniach i eksperymentach z prądem przemiennym. Historia elektryczności nie jest w tym aspekcie jednak całkiem jasna ani tym bardziej przyjemna. Wiadomo bowiem, iż Tesla, chcąc udoskonalić projekty swojego pracodawcy, Edisona, został przez niego zrzucony na margines. Nawet pomimo tego, Tesla pracował dalej i właśnie dzięki temu, jasna jest odpowiedź na pytanie, kto odkrył prąd przemienny.

Jak więc widać, historia elektryczności może być całkiem interesująca, ale nie jest tak prosta, jak mogłoby się zdawać. Na krótkie pytanie o to, kto odkrył prąd, należy więc podać odpowiedź, zawierającą przynajmniej trzy nazwiska. Najważniejszymi wynalazcami z dziedziny elektryczności byli bowiem Alessandro Volta, Thomas Edison oraz Nikola Tesla.

Comments

  1. Szymon

    Nikola Tesla to jeden z ciekawsztch wynlazcow, warto sobie poczytac jego biografię, bo była bujna….

  2. Omar

    Ja dalej nie umiem wyjść z podziwu, że od momentu odkrycia prądu i konstrukcji pierwszej żarówki minęło tak mało czasu! Przecież w skali świata to było przed chwilą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *