Nitownica do nitonakrętek: pneumatyczna czy ręczna?

Profesjonalne narzędzia w zakładzie

Wiele prac budowlanych, jak również remontowych wymaga użycia nitownicy. Używana jest zarówno w gałęziach przemysłu, ale znajdzie się także w skrzyni domowego majsterkowicza. Profesjonalne urządzenie tego typu pozwala na zamocowanie nitu nawet najcieńszych materiałach. Jaki rodzaj nitownicy wybrać? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Nitownica pneumatyczna

Jest to bardzo wygodne urządzenie, do którego użycia nie trzeba wkładać dużo siły, wystarczy proste naciśnięcie guzika. To duża zaleta zwłaszcza w sytuacji, kiedy konieczne jest wkręcenie dużej ilości nitów. Nitownica do nitonakrętek pneumatyczna (incop.pl/29,220,nitownica-pneumatyczna-airpower4) odznacza się większą siłą nacisku w przeciwieństwie do narzędzi ręcznych podobnego typu. Tempo pracy jest zdecydowanie szybsze i mniej męczące. To głównie z tej przyczyny, nitownica pneumatyczna wykorzystywana jest na szeroką skalę przemysłową. Jest narzędziem niezwykle wydajnym, ale wymaga posiadania stosownej sprężarki, ponieważ konieczny jest dostęp do sprężonego powietrza. Ten rodzaj nitownicy najlepiej sprawdzi się w profesjonalnych zakładach przemysłowych i w każdym innym miejscu, gdzie prac z użyciem nitów wykonuje się bardzo dużo.

Nitownica ręczna

W przeciwieństwie do pneumatycznej nie wymaga dodatkowego źródła zasilania, dzięki czemu można jej używać w każdych warunkach. Obsługa też nie należy do skomplikowanych, gdyż wystarczy włożyć bolec w odpowiedni otwór, a następnie ustawić długość wystającego drutu i nakręcić nitonakrętkę. Nie jest to wymagająca ani męcząca praca, zatem będzie to dobry wybór dla domowych majsterkowiczów. Co prawda szybkość pracy nie jest tak zawrotna, jak w przypadku nitownicy pneumatycznej, lecz można mieć pewność co do efektu pracy. Nitownice ręczne są dokładne, wykazują dużą precyzję nitowania, a nakrętki zamocowane są stabilnie. Niektóre nitownice ręczne pozwalają na użycie nitów zrywalnych i nie ograniczają się tylko do nitonakrętek.

Jak działają nitownice i na co zwracać uwagę?

Nitonakrętka to rurkowy nit z gwintem wewnątrz tulei, który umożliwia zaciągnięcie nitonakrętki na detalu i wkręcenie śruby. Nitownica jest konieczna podczas wykonywania wszelkich prac na elementach o małej grubości. Nitonakrętki wkłada się we wcześniej wywiercone otwory lub nakręca się je na wrzeciona nitownicy. Gdy wrzeciono wkręci się w nitonakrętkę, wówczas zaciska ją na materiale. Nitownice zdecydowanie ułatwiają pracę, przyspieszając ją i sprawiając, że określoną czynność można wykonać o wiele szybciej i dokładniej. Wybierając stosowną nitownicę, należy upewnić się, co do szerokości oraz długości części roboczej narzędzia, którego trzeba użyć. Bardzo ważne jest również to, czy narzędzie jest dobrze wyważone. Warto szukać nitownicy z gumową rękojeścią, która nie ślizga się w dłoni podczas pracy, zwiększając tym samym jej komfort.

Należy wziąć pod uwagę również fakt, że nitonakrętki oraz nity można wzajemnie zastępować, zatem dobrze, jeśli zapewnimy sobie swobodę na poziomie wyboru właściwych narzędzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *